Zdraví, Životní styl

Nejen plíce trpí. Kouření způsobuje duševní poruchy, končit může až schizofrenií

Že je kouření velmi špatný zvyk, je známé už několik století. Bohužel spousta lidí se závislosti na cigaretách nemůže zbavit. Není to ale pouze fyzické zdraví, které bude narušeno. Jde také o duševní stavy, protože kouření může způsobit deprese nebo dá podnět k vyššímu riziku schizofrenie. Proč se tedy vyplatí přestat kouřit?

Proč je kouření tak špatné?

Počet kuřáků s duševními poruchami je po celém světě čím dál větší. Je to dané tím, že kouření může způsobit radost a uvolnění, ale většinou si lidé zapálí v případě, že mají problémy v práci nebo se vztahy. Sice se z toho špatného na chvíli dostanou, ale místo toho pak mohou přijít horší problémy, jako jsou úzkosti a deprese, nebo se lidé dostanou do stavu schizofrenie, což je velmi nebezpečná nemoc.

Vědci přišli na to, že velké množství takto nemocných lidí jsou kuřáci. Boj proti kouření tak není jen bojem proti kouření samotnému, ale také se tím dá zabránit spoustě duševních chorob. Co tedy odborníci radí ohledně odvykání kouření? Po celém světě najdete spoustu reklam a bojů proti kouření. Dnes si můžete dát nejen klasickou cigaretu, ale také její „zdravější“ variantu, kterou můžete kouřit také v hospodách. I v elektronických cigaretách se ale nacházejí látky, které jsou škodlivé.

Zdroj obrázku: Freepik

Co může kouření způsobit?

Denně se kuřáci vystavují riziku, a to nejen tím, že vdechují látky, které mohou poškodit plíce nebo další orgány. Bohužel ohrožují také své okolí, které musí tyto látky také dýchat. Pasivní kuřáci jsou leckdy mnohem více ohrožení, než samotní konzumenti cigaret. Všude po světě se snaží nalákat kuřáky na odvykací kúry, nabízí se náplasti, žvýkačky a další způsoby, jak je donutit přestat kouřit.

Kuřáci se mohou velmi snadno dostat do deprese. Bývalí kuřáci se ale shodují v jednom – jejich život se otočil vzhůru nohama, samozřejmě k lepšímu. Nejen fyzicky, ale také psychicky se dali dohromady, jsou veselejší a nemají důvod propadat stresu nebo depresím.

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2023.1081706/full, https://www.mentalhealth.org.uk/explore-mental-health/a-z-topics/smoking-and-mental-health, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizophrenia/symptoms-causes/syc-20354443, https://nida.nih.gov/publications/research-reports/tobacco-nicotine-e-cigarettes/do-people-mental-illness-substance-use-disorders-use-tobacco-more-often, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/smoking-effects-on-your-body