Černý česnek je stále populárnější. Rozdíl mezi ním a bílým česnekem nespočívá jen v barvě, ale i v konzistenci a chuti. Kromě toho má černý česnek ještě více prospěšných vlastností a po jídle nejde z úst žádný nepříjemný zápach.
Co je to černý česnek
Černý česnek je v podstatě bílý česnek, který prošel fermentačním procesem. Spočívá to v tom, že zelenina asi 45 dní dozrává ve speciální komoře, která se vyznačuje vysokou teplotou a vlhkostí. Mění se tedy nejen chuť, ale také barva a konzistence česneku. Černé měsíčky se vyznačují sladkostí a stávají se měkkými a mírně lepkavými. Některým lidem se ale konzistence takového česneku nezamlouvá, a proto dají raději přednost obyčejnému bílému česneku.
Česnek po změně barvy má nejen jinou chuť, ale také vliv na zdraví. To vše je způsobeno tím, že účinné látky a minerály, které jsou v něm obsaženy, se lépe absorbují. Jako hlavní složka černého česneku se zmiňuje S-alylcystein, který má silný antioxidační účinek, a tím účinně neutralizuje přebytečné volné radikály.
Jak připravit černý česnek doma
Černý česnek lze zakoupit, ale je také možné jej připravit doma. Stojí však za to mít na paměti, že tento proces je dlouhodobý. Zahrnuje skladování bílého česneku při teplotě 60 stupňů po dobu šesti týdnů. Černá barva se objeví až po mnoha dnech fermentace. Proto musíte předem zvážit, zda se vám výroba černého česneku doma vyplatí. Spousta lidí proto raději koupí tuto surovinu v obchodě.
Černý česnek má jedinečnou chuť a v důsledku toho funguje skvěle v mnoha jídlech. Může být doplňkem k polévkám a omáčkám, jakož i salátům, masu a těstovinám. Kromě toho dokonale zdůrazňuje chuť pečených jídel a jídel z jednoho hrnce. Mnoho receptů můžete nalézt na internetu, které vás mohou inspirovat, jak černý česnek v kuchyni využít.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/black-garlic-benefits