Zdraví

Dlouhodobé užívání alkoholu se na těle vždy podepíše

Po večírku plném alkoholu může být probuzení následující den velmi náročné. To vše se děje kvůli kocovině, která se vyznačuje bolestí hlavy, suchem v ústech, žaludkem na vodě, závratěmi nebo přecitlivělostí na zvuky. I když tyto příznaky relativně rychle odezní, často zapomínáme, že pravidelné pití alkoholu vede k větším zdravotním problémům, než je ranní nevolnost.

Kocovina je příznakem dehydratace a intoxikace organismu

Kocovina je označení pro celkovou nevolnost, která je způsobena nadměrnou konzumací alkoholu. Nejčastěji je doprovázena příznaky, jako jsou únava, slabost, bolesti žaludku, zvýšené pocení, sucho v ústech. Kocovina je způsobena dehydratací organismu. Při konzumaci alkoholu častěji močíme, ale už nedoplňujeme dostatek tekutin v těle. Sucho v ústech a zvýšená žízeň při kocovině jsou důsledkem dehydratace. Alkohol může vést k podráždění trávicího traktu, poruchám spánku a může způsobit různé záněty v těle.

Doporučený článek:  Pití piva způsobuje vzácnou chorobu, o které lékaři ještě nedávno neměli ani ponětí
Zdroj obrázku: Freepik

Acetaldehyd poškozuje několik orgánů

Acetaldehyd sice působí krátce, ale jedná se o vysoce toxickou látku. Tato látka vzniká v játrech po konzumaci alkoholických nápojů. Acetaldehyd má destruktivní účinek na buňky slinivky břišní, mozku a na jaterní buňky.

Alkohol může zvýšit riziko rakoviny

Nadměrná konzumace alkoholu vede k rakovině. Výše zmíněný acetonový aldehyd se váže na lidskou DNA a způsobuje chemické změny. Tyto změny narušují aktivitu genů a to vede k mutacím.

Pravidelná konzumace alkoholu poškozuje mozek

Četné studie dokazují, že zvýšená konzumace alkoholu je spojena s výrazným zmenšením objemu šedé hmoty mozkové. Alkohol ovlivňuje zejména oblasti centrální prefrontální kůry, která je zodpovědná za paměť, emocionalitu a schopnost se rozhodovat. Pravidelná a nadměrná konzumace alkoholu může vést až k poruchám paměti.

Zdroje:
https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2023/cancer-alcohol-link-public-awareness
https://www.who.int/europe/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health
https://www.conehealth.com/services/behavioral-health/7-things-drinking-alcohol-does-to-your-body/