Rady a tipy

Kaštany se mohou stát krásnou dekorací i netradiční kosmetikou

První kaštany jsou k vidění již v brzkém podzimu. Najít je můžeme v parcích i lesích, děti je milují a rády je sbírají. Doma si z nich můžete vyrobit postavičky a různá zvířátka, jejich využití je ale mnohostranné. Kaštany totiž mají podobné vlastnosti jako mýdlové ořechy, takže je můžete použít místo pracího prášku.

Kaštany se využívají také v kosmetickém průmyslu

Kaštany mohou nahradit vlasový olej, protože jejich účinky jsou regenerační. Jsou ideálním produktem pro poškozené vlasy. Stačí nasypat tři hrsti kaštanů do dvou litrů vody a nechat stát alespoň dvanáct hodin. Poté je zahřejte, nálev smíchejte s šamponem a aplikujte na vlasy. Budou hebké, lesklé a zdravé. Vyrobit si můžete také sprchový gel.

Doporučený článek:  Obyčejný prášek z kuchyně zajistí dokonalý účes a sametově hebké vlasy

Kaštany jsou skvělým stimulantem pro krevní oběh, můžete je přidat do vany místo koupelových solí. Pokud si je koupíte v prášku, smíchejte je s vodou a vařte. Poté přidejte do vany a užívejte si jejich účinků. Kaštany můžete využít také jako odstraňovač mšic. Stačí je přidat do vody na zalévání.

Zdroj obrázku: Freepik

Kaštany jsou vhodné také na bělení zubů

Jestli nechcete utrácet peníze za drahé procedury na bělení zubů, můžete využít také přírodní metodu pomocí kaštanů. Je to velmi efektivní a levné řešení. Stačí extrahovat dužinu ze středu kaštanů a přidat ji do zubní pasty. Takto připravenou směs pak můžete nanášet na zuby.

Doporučený článek:  Nadýchané a měkké ručníky je radost používat. Užijte si takové i sami doma

Kaštany jsou plody, které děti rády sbírají. Dříve se dokonce vykupovaly ve velkém množství, a tak si mohly děti vydělat nějaké peníze. V přírodě jsou pochoutkou hlavně pro divoká prasata. Sbíráním kaštanů si vyčistíte hlavu a užijete si s dětmi spoustu zábavy, protože hodně z nich je potřeba shodit ze stromu. Skořápky od kaštanů můžete využít například jako dekoraci na podzimní věnec na dveře nebo s nimi vymyslet jiné aktivity, které budou děti bavit. Kaštany můžete nakrmit zvířátka při cestě do lesa, hlavně v zimě budou vděčná za každou potravu.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/chestnut, https://www.foodnutra.com/chestnuts-benefits-for-hair/, https://www.healthline.com/nutrition/horse-chestnut-benefits, https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally, https://en.wikipedia.org/wiki/Chestnut