Vztahy

„Honem, zapni ledovou sprchu, hodíme ho do ní,“ překvapila mě kamarádka ve snaze utišit křičícího syna

Byl to krásný jarní den, kdy jsem se rozhodla navštívit svou dlouholetou kamarádku Lenku. Byly jsme blízké již od střední školy, ale v poslední době nám pracovní závazky a rodinný život nedovolovaly setkávat se tak často, jak bychom chtěly. Byla jsem plná očekávání, těšila jsem se na klidné odpoledne plné povídání a vzpomínek. Ale místo toho jsem byla svědkem něčeho, co změnilo můj pohled na Lenku navždy.

Když jsem dorazila, všechno bylo jako vždycky. Lenčin čtyřletý syn Kuba hrál v obývacím pokoji se svými hračkami a my jsme si udělaly kávu a sedly si do kuchyně. Povídaly jsme si o všem možném, smály se a užívaly si společnosti té druhé, ale po chvíli se atmosféra změnila. Kuba začal být neklidný a vzteklý, což samo o sobě nebylo neobvyklé pro dítě jeho věku. Ale když jeho vztek přerostl v hlasitý křik a pláč, Lenčina reakce mě naprosto šokovala.

Doporučený článek:  Nenechte se jen tak obelhat. Tyhle znaky prozradí i toho nejlepšího lháře

Náhle se zvedla, chytila Kubu za ruku a s pevným, téměř rozzlobeným výrazem ve tváři se na mě otočila a řekla: „Zapni v koupelně ledovou vodu, osprchujeme Kubovi hlavu, aby se zklidnil.“

Stála jsem tam jako opařená, nevěřícně zírajíc na svou kamarádku, kterou jsem znala tolik let. Nikdy předtím jsem ji neviděla zacházet s Kubou takto a nechápala jsem, jak může považovat takovou metodu za přijatelnou formu disciplíny.

„Lenko, to nemyslíš vážně,“ vydechla jsem, stále doufajíc, že to byl jen špatný vtip.

Ale její upřený pohled a způsob, jakým držela Kubu, mi říkal, že je naprosto vážná. V tu chvíli jsem věděla, že nemohu a nebudu součástí něčeho, co považuji za tak kruté a nevhodné. Namísto odpovědi jsem se otočila, vzala svou kabelku a bez dalšího slova opustila její dům.

Doporučený článek:  Vztah na dálku může přečkat vše. Klíčem je vzájemná důvěra a sdílení maličkostí

Cestou domů jsem byla plná emocí. Byla jsem zmatená, naštvaná a hlavně zklamaná. Jak mohla moje kamarádka, inteligentní a laskavá žena, kterou jsem znala, uvažovat o takové výchovné metodě? Uvědomila jsem si, že ačkoliv jsme spolu strávily mnoho let, možná jsem ji ve skutečnosti vůbec neznala.

Následující dny byly plné úvah a bolesti. Lenka se mi několikrát snažila zavolat a poslala mi několik zpráv, ve kterých se snažila vysvětlit své chování a omluvit se, ale já jsem jednoduše nemohla. To, co jsem viděla, bylo pro mě příliš a uvědomila jsem si, že se s ní už nikdy nebudu chtít vidět.

Doporučený článek:  Láska je ve hvězdách: tato znamení zvěrokruhu spolu nikdy nevytvoří šťastný vztah

Tato zkušenost mi otevřela oči v mnoha ohledech. Pochopila jsem, že někdy opravdu neznáme lidi, se kterými se obklopujeme, a že naše hodnoty a přesvědčení mohou být radikálně odlišné. Učila jsem se žít s rozhodnutím, které jsem učinila, i když to nebylo snadné.

S časem jsem si našla nové přátele, lidi, kteří sdíleli mé názory na rodinu a výchovu, a i když jsem nikdy úplně nezapomněla na Lenku, naučila jsem se jít dál. Věřila jsem, že jsem udělala to, co bylo správné pro mě, a doufala jsem, že Kuba dostane lásku a porozumění, které si zaslouží, ať už od koho.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek