Stravování

„Žádný fastfood. Našim dětem buď uvaříš kvalitní zdravé jídlo, nebo s nimi nebudeš“ oznámil jsem exmanželce

Hranolky, hamburgery, sladké pokrmy. Typické pro fastfood. Jednou za čas to může být zajímavá forma odměny. Ale aby podobnou stravu měly děti pravidelně? To rozhodně ne. Co ale dělat, pokud jeden z partnerů bere rychlé občerstvení jako standard ve stravování?

Děti by měly mít pestrou a vyváženou stravu. Nejlépe domácí. Pokud to někdo není schopen pochopit, děti by neměl vůbec mít. A to platí i o mojí bývalé partnerce, která se o ně sice chce starat, ale je stylu jejího stravování mám mnoho výhrad. Fastfood nepovažuji za nijak vhodnou volbu.

Jsem otec dvou úžasných dětí a nedávno jsem prošel rozvodem s jejich matkou. Přestože rozvod proběhl poměrně hladce a domluvili jsme se na všem důležitém, jako je rozdělení majetku a péče o děti, jedna věc mi stále dělá starosti – stravování dětí u mé bývalé ženy. Nikdy to nebyla nějaká zázračná kuchařka, moc vařit neuměla, ale když jsme byli ještě spolu, tak nějak se snažila o to, aby jídlo bylo chutné a kvalitní.

Doporučený článek:  I jednoduchá zdravá snídaně se dá pokazit. Jsou ingredience, které s ovesnou kaší nesmí přijít do kontaktu

Chápu, že každý má jiný styl vaření a názory na stravování, ale to, co dělá moje bývalá, překračuje moje hranice akceptovatelnosti. Když jsou děti u ní, zdá se, že jejich strava se skládá hlavně z jídel z fastfoodů, objednávek na donášku a věcí smažených ve fritéze. Já sám nejsem žádný fanatický zastánce bio nebo eko stravy, ale věřím, že zdravá výživa je pro děti důležitá. Minimálně v tom, aby jejich tělo mělo vše co je potřeba, nebo také v tom, aby byla zachována jejich optimální váha.

Doporučený článek:  Diety slibují často zázrak, ne vždy ke zhubnutí ale pomáhají

Nedávno jsem se rozhodl promluvit si s bývalou partnerkou o tomto problému. Řekl jsem jí, že pokud nebude vařit dětem normálně, tedy zdravěji, nebudu chtít, aby k ní chodily. Chtěl jsem, aby pochopila, že nejde jen o můj osobní vkus, ale o zdraví našich dětí. Sobě ať si vaří co uzná za vhodné. Je to její tělo, tak ať si do něj cpe klidně samý tuk. Ale do našich dětí, to rozhodně ne.

Moje slova ji ale nepřesvědčila. Reagovala defenzivně, tvrdila, že nemá čas na vaření a že děti jsou šťastné, když jedí to, co mají rády. Argumentovala, že děti u ní nejsou tak často, aby to mělo na jejich zdraví významný dopad. Situace je pro mě frustrující. Na jednu stranu chci, aby moje děti měly zdravé stravovací návyky a na druhou stranu nechci přerušit jejich vztah s matkou kvůli něčemu, co se může zdát jako drobnost. Ale zdraví mých dětí je pro mě prioritou.

Doporučený článek:  Obávané rakovině chodíme nevědomky naproti. Jídelníček je napěchovaný vším, co ji přitahuje

Stačí se podívat kolem sebe, jak se děti denně ládují ve fastfoodových řetězcích, nebo jakou mají nadváhu. To v době mého mládí nebylo a jsem si jistý, že hlavním důvodem je právě a jen stravování.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek