Móda

Voda z vařené rýže nepatří do dřezu, ale do koupelny. Pleť i vlasy získají na kráse

Rýže je velmi zdravá příloha, je nízkokalorická a dá se upravit na mnoho způsobů. Věděli jste ale, že voda, která zbyde po uvaření, se dá ještě dál využít? Je totiž bohatá na vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové, draslík a železo. Obsahuje také poměrně dost hořčíku a zinku. Navíc dodá až osm druhů aminokyselin, které významně ovlivňují regeneraci tkání v celém těle.

Vyberte kvalitní rýži

Důležité je vybrat kvalitní rýži bez pesticidů, ideálně v bio kvalitě nebo pocházející z ekologického zemědělství. Před vařením rýži důkladně opláchněte, vyměňte vodu a nechte v ní rýži namočenou asi čtvrt hodiny. Pak ji uvařte ve větším množství vody do měkka. Zbylou tekutinu slijte, v lednici ji můžete uchovávat až tři dny.

Rýžovou vodu můžete použít jako bázi pro domácí kosmetické přípravky. Je ideální pro citlivou a podrážděnou pleť. Zmírňuje bolest a atopickou dermatitidu. Pokud rýžovou vodu přidáte do koupele, změkčí se vaše pokožka a navíc bude krásně hydratovaná. Také pomáhá redukovat pigmentové skvrny a čistit póry.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlasy budou lesklé a pevné

Rýžová voda se dá použít i v péči o vlasy. Tento trik si zamilovaly především asijské ženy, které jsou známé bujnými a pevnými kšticemi. Oslabené a poškozené prameny po umytí opláchněte rýžovou vodou a nechte pár minut působit. Pak hlavu ještě jednou opláchněte. Vlasy budou hladké a lesklé, navíc se výrazně zpevní.

Vodu z rýže můžete i pít. Léčí zažívací potíže a obsažené minerály regulují střevní peristaltiku. Ulevuje od průjmu. Pití rýžové vody se doporučuje také těhotným a kojícím ženám, protože kyselina listová chrání plod před vrozenými vadami a zlepšuje laktaci mléčných žláz. Dopřát by si ji měli i sportovci, protože díky bílkovinám regeneruje svaly a snižuje pocit vyčerpání. Během horkých letních dní vás osvěží a neutralizuje UVA a UVB záření, čímž chrání pokožku před předčasným stárnutím.

Zdroj: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/dont-throw-that-rice-water-away-use-it-like-this/photostory/78751228.cms