Zdraví

Třešně je nejlepší konzumovat přímo v jejich sezóně

Třešně se v obchodech obvykle objeví již před samotnou sezónou tohoto ovoce. Lákají tím zákazníky, kteří se na toto ovoce těší během celé zimy. Pravdou ale je, že tyto třešně jsou dovezené ze zahraničí a zaplatíte za ně vysoké ceny. Navíc jsou většinou opatřeny pesticidy, které mají zajistit krásnou barvu a dlouhou životnost třešní. Kde byste třešně měli kupovat a kvůli čemu je konzumovat?

Kdy začíná sezóna třešní?

Sezóna třešní ve střední Evropě netrvá dlouho. Ve skutečnosti je poměrně krátká, a to na přelomu června a července. Užít si je můžete proto jen pouhý měsíc ve své nejlepší chuti. Mimo tuto dobu je můžete zakoupit v obchodě. Musíte ale počítat s tím, že budou dovezené. Nejčastěji se třešně do našich obchodů dováží ze Španělska. Kvůli tomu jsou ale hodně drahé. Mnohem lepší bude, když si počkáte na sezónu a zajdete si na trh v místě, kde žijete.

Doporučený článek:  Včasná prevence může snížit riziko vzniku křečových žil
Zdroj obrázku: Freepik

Proč jíst čerstvé třešně?

Třešně obsahují mnoho vitamínů, minerálů a živin. Jsou velmi bohaté na vitamín C, ale najdeme v nich také vitamín A, E, K a vitamíny skupiny B, ale i draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, jód nebo zinek. Velkou výhodou je, že obsahují málo kalorií a hodně vlákniny. Z tohoto důvodu byste je měli vždy jíst po menším množství. I přesto, že jsou třešně sladké, mají málo sacharózy. Glykemický index tohoto ovoce je 22.

Jsou třešně doopravdy zdravé pro naše tělo?

Třešně jsou velmi zdravé. Obsahují polyfenoly, které působí jako antioxidanty. Díky tomu se můžete chránit před chronickými nemocemi (srdeční onemocnění, cukrovka, rakovina). Třešně obsahují také betakaroten, který má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Jestli máte vysoký tlak nebo mu chcete předcházet, měli byste během sezóny konzumovat sladké třešně. Vybírejte hlavně tmavší plody, které mají nejvyšší množství vitamínů a minerálů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/cherries-benefits, https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-cherries/, https://urbanfarmie.com/when-is-cherry-season, https://www.britannica.com/plant/cherry