Domov

Jednoduché návyky ušetří vodu doma i na zahradě

Jak ušetřit vodu na zahradě, ale také doma? Šetřit byste měli nejen kvůli financím, ale také kvůli přírodě, protože vody je celkově na světě nedostatek a může být ještě hůře. V současné době prší čím dál méně a nabízí se otázka, jak ušetřit vodu, abyste zalili nejen své rostliny na zahradě, ale také provedli každodenní hygienu.

Proč se vyplatí s vodou šetřit?

Chcete mít ušetřené peníze, a to klidně i několik stovek ročně? Vyplatí se navyknout si na pár věcí, které ušetří vodu, a tím pádem budou také finance na jiné věci. Nevyhnutelné sucho může způsobit velké problémy. Jak tedy ušetřit? V současnosti jsou na tom špatně nejen řeky, ale také nádrže. Sucho může zkazit nejen úrodu, ale také to ovlivní ceny potravin, které se u nás pěstují.

Doporučený článek:  Vonné svíčky vytvoří jedinečnou atmosféru. Odborníci před jejich používáním ale varují

Nejdříve bude nutné zkontrolovat, jestli máte v pořádku instalaci, a to hlavně v domácnosti. Bude stačit pouze kapající kohoutek a během roku můžete přijít o několik desítek litrů vody. Netěsnící kohoutky tak mohou být prvním problémem, který se ukáže. Kupte si baterie, které dávkují správné množství vody, tím můžete ušetřit spoustu peněz. Ušetříte také tím, že budete splachovat záchod použitou vodou například po vaření brambor.

Zdroj obrázku: Freepik

Na zahradě můžete sbírat dešťovou vodu

Při úklidu nebo každodenní hygieně můžete spotřebovat mnohem více vody, než je zdrávo. Při čištění zubů tak pokaždé vodu vypínejte, protože i během pouhých dvou minut vyplýtváte takové množství, které by za týden stačilo na horkou vanu! Pravidelně se sprchujte a vanu naplňujte vodou pouze v případě, že potřebujete relaxovat. Sprchováním můžete ušetřit desítky litrů vody měsíčně.

Doporučený článek:  Muškáty milují slunce a prostor. Spokojené rostliny pokvetou bohatě až do konce října

Na zahradě pak můžete sbírat dešťovou vodu, například do velkých sudů. Vodu pak můžete použít nejen na zalévání rostlin a stromů, ale také ji použít například na splachování toalety nebo na jiné zahradnické činnosti. Můžete také zahradu mulčovat, protože je to snadný způsob, jak rostliny vyživit a zároveň uchovávat vodu.

Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/saving-water