Domov

Skrvny od lepidla, rtěnky nebo žehličky vzniknou snadno, stejně lehce ale mohou zmizet

Odolné nebo zaschlé skvrny na šatech, halence nebo pohovce nejsou nic příjemného. Je také těžké je odstranit, protože některé chemické prostředky nemusí být natolik účinné, jak hlásí reklama. Navíc stojí dost peněz, které tak vyhodíte oknem. Zkuste skvrny odstranit pomocí domácích metod, které jsou levné, snadno dostupné a stoprocentně účinné.

Mezi odolné skvrny patří ty od lepidla nebo krve

Lepidlo je věc, která může dobře posloužit, ale musí se dávat pozor, aby se vždy tuba zavřela, pokud lepidlo nebudete používat. Jeho odstranění není těžké, ale záleží na tom, z čeho je vyrobeno. Lepidlo půjde dobře odstranit acetonem, oblečení by se mělo namočit do enzymatického prášku a poté normálně vyprat. Jestli lepidlo najdete na nábytku, například po odstranění samolepek nebo štítků, můžete ho odstranit jen pomocí vlhkého hadříku.

Pokud jste spálili oblíbený kousek oblečení žehličkou, můžete se pokusit ho ještě zachránit. Do oblečení vetřete sůl a následně použijte benzin. Jestliže skvrny stále zůstávají, použijte vatový tampon namočený v peroxidu vodíku. Odolné jsou také skvrny od laku na boty. Proti takovým skvrnám můžete bojovat pomocí tekutého pracího prostředku nebo methylalkoholu.

Zdroj obrázku: Freepik

Z oblečení se těžko odstraňuje rtěnka nebo pivo

Pokud jste milovnice parfémů, tak určitě víte, jak je těžké je odstranit z oblíbené halenky. Pomoci může rychlé přeprání v pracím prostředku. Skvrn od piva se zbavíte roztokem vody a amoniaku. Použít můžete také ocet s několika kapkami denaturovaného alkoholu. Halenku můžete namočit přímo do čistého octa a následně vyprat obvyklým způsobem.

Jedlý olej se z oblečení dostává velmi těžko. I v tomto případě je dobré použít methylalkohol, který smíchejte s octem. Můžete nakonec použít rozpouštědlo, abyste dosáhli dokonalého výsledku. Skvrny od rtěnky jsou velmi častým problémem. Zkuste na ně benzin, ale pokud k odstranění nedojde, můžete použít methylalkohol a oblečení následně vyprat.

Zdroj: https://www.nbcnews.com/better/lifestyle/how-get-stains-out-almost-anything-ncna885806