Domov, Zdraví

V posteli nikdy nejsme sami. Následky vypadají nenápadně, dokážou ale znepříjemnit život

Co si budeme namlouvat, po koupelně a toaletě jsou lůžkoviny největší živnou půdou pro bakterie a roztoče, patogeny, které mohou způsobovat zdravotní obtíže. Není divu, pokožka těla je po celou noc, tedy třetinu dne, v kontaktu s látkou, přičemž na ložním prádle ulpívají částečky kůže, tělní sekrety, sliny, pot a vlasy nebo chlupy. Hrozí proto podráždění pokožky, zarudnutí a infekce včetně akné. Ještě hůře může být v domácnostech, kde žijí také domácí mazlíčci nebo děti. Jak často měnit ložní prádlo, aby byl spánek opravdu zdravý?

Pro správnou spánkovou hygienu

Spánek slouží pro regeneraci organismu a načerpání sil, rozhodně nikdo nechce během odpočinku onemocnět nebo dostat infekci. Výměna lůžkovin je pro správnou spánkovou hygienu nezbytná, protože během spánku dochází k odlupování a odpadávání zbytků pokožky. A právě epidermis, stejně jako další biologické zbytky, je výživa pro roztoče, kteří se schovávají ve špinavých povlacích na polštářích nebo v prostěradlech. Nebezpečný je trus roztočů, který způsobuje rozvoj astmatu, atopické dermatitidy nebo jiných onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Až desetina objemu jsou roztoči a plísně

Pro někoho může být šokující zjištění, že z celkového objemu polštářů, peřin nebo výplně matrace tvoří až desetinu roztoči, plísně a biologický odpad. Jistě pak není překvapující, že vliv patogenů na dýchací systém a obranyschopnost organismu je značný. Na pohled přitom nemusí být povlak vůbec špinavý nebo posetý skvrnami, i přesto lidé mohou po probuzení trpět na rýmu, kašel nebo slzení očí.

Výměna ob týden

Jak často tedy podle odborníků měnit lůžkoviny? Povlak na polštář je nejvíce zatížený, proto by se měl prát každý týden, v letním období i každé tři dny. Převlékání celé postele by pak mělo probíhat ob týden, v domácnostech se zvířecími mazlíčky na každotýdenní bázi. Obdobně se musí přistupovat k dětským lůžkovinám, protože děti mají citlivější pokožku a hrozí u nich rozvoj různých kožních nebo alergických reakcí. Lůžkoviny se doporučuje prát na dlouhé prací režimy s teplotou vody 60 stupňů Celsia. Samozřejmostí je praní dek a polštářů dvakrát ročně, jejich výměna jednou za tři roky.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets