Domov

Štěnice se mohou doma objevit kdykoli. Důležité je rychle zakročit

Štěnice se mohou ukrývat v postelích, matracích nebo kobercích, koupit si je můžeme společně s nábytkem. Mohou se do člověka zakousnout a způsobit bolestivé otoky. Je to obtěžující hmyz, který se rychle množí, pokud se dostane do domácnosti. Není pak snadné se ho zbavit, protože štěnice se umí dobře schovat a navíc jsou aktivní v noci.

Při zjištění, že je máte doma, musíte rychle jednat

Jak ale poznat, že máte v domácnosti štěnice? Někdy je to velmi jednoduché. Jejich přítomnost poznáte podle toho, že se postupně začnete škrábat, protože vás jednoduše kousnou. Svědění je jedním z prvních příznaků toho, že doma není něco v pořádku. Jedná se o invazivní hmyz, který se živí krví, a proto je možné, že přes noc budete pořádně poštípaní.

Doporučený článek:  Pravidelné čištění zbaví matraci roztočů a bakterií

Nejčastěji se schovávají do matrací nebo postelí. Objevit se ale mohou také v různých štěrbinách nebo v nábytku, najdete je také v záclonách nebo pod tapetami na stěnách. Přes den jsou schované, vylézají hlavně v noci, když spíme. Jejich přítomnost tak zpočátku nemusíte vůbec zjistit. Štěnice jsou navíc velmi malé, dosahují délky pouze 6 mm. Mají oválné tělo a neskáčou ani nelétají. Lezou jen po stěnách nebo zdech. Mají dokonce tykadla, která jim pomáhají najít správného hostitele.

Doporučený článek:  Vyžeňte hraboše ze zahrady. Stačí vysadit oblíbenou zeleninu a okořenit jim život
Zdroj obrázku: Freepik

Bez potravy vydrží klidně celý rok

Štěnice mají velkou výhodu v tom, že mohou vydržet bez potravy až 12 měsíců, pokud nenajdou vhodného hostitele. Také neplatí, že se vyskytují pouze v domácnostech, které jsou špinavé nebo jinak zanedbané. Můžete si je domů donést společně s nábytkem nebo matrací. Jejich nositelem mohou být také zvířata.

Že je máte doma, poznáte podle kousnutí, které se objeví během vašeho spánku. Je bolestivé a budete mít tendence se na tom místě neustále škrábat. Může to sice být alergická reakce, ve většině případů se ale jedná právě o tento hmyz. Na posteli se mohou objevit krvavé skvrny a trus. Štěnice navíc vydávají zvláštní zápach, který poznáte na první pohled.

Zdroj: https://www.epa.gov/bedbugs/how-find-bed-bugs