Rady a tipy

Spáry znovu jako nové: díky domácí metodě budou koupelna i kuchyně zářit čistotou

Spáry kuchyňských nebo koupelnových obkladů mohou být časem zašlé a nevzhledné. Jejich čištění si lidé obvykle spojují s hromadou nepříjemné práce. Naštěstí existují domácí způsoby, které vám tento proces usnadní a zajistí, že budou spáry znovu dokonale čisté. Přitom budete potřebovat jen prostředky, které máte doma neustále po ruce.

Jak efektivně vyčistit spáry?

Spáry mají v domácnosti hned dva účely: ochranný a dekorativní. Aby se mohly stát ozdobou našich koupelen a kuchyní, musíme se o ně správně starat a pravidelně je čistit. Bohužel většina lidí na zdlouhavé drhnutí nemá čas. Naštěstí můžete využít pár domácích metod. Pomocí ekologických prostředků a polotvrdého kartáčku dosáhnete jedinečných výsledků.

Doporučený článek:  Přírodní mýdla nezatěžují pokožku ani planetu

Bílé spáry budou jako nové!

Čištění bílých spár je vždy velmi náročné, protože chceme získat jejich původní barvu a lesk. Stačí přitom sáhnout po citronové šťávě, kterou smícháte se solí v takovém poměru, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na zašlé spáry, nechte pár minut působit a pak je vydrhněte kartáčem. Místo citronové šťávy můžete použít také jedlou sodu, která má rovněž bělicí účinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Co udělat se spárami na zdi?

Obklady na zdi působí velmi krásně, ale musíte se postarat o čisté spáry. Bohužel citronová šťáva nebo jedlá soda se sem nehodí, protože rychle stečou dolů a nebudou mít čas na působení. Místo toho byste proto měli sáhnout po zubní pastě. Stačí ji nanést na spáry, nechat působit a potom vydrhnout kartáčem. Zbavíte se díky tomu špinavých spár na stěně a budete mít obklad jako nový.

Doporučený článek:  Skoncujte s nepříjemným potem. Přírodní metody fungují lépe než drahé deodoranty

Velkým problémem je také plíseň. Velmi rychle se s ní můžete na spárách vypořádat, když se spolehnete na ocet. Nalijte ho do rozprašovače a nastříkejte na spáry pokryté plísní. Pamatujte, že musíte ocet rychle nastříkat a potom ihned vydrhnout. Díky tomu se zbavíte škodlivých skvrn od plísně, které mohou být velmi nebezpečné pro vaše zdraví.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/care-and-cleaning/how-to-clean-grout-242706