Rady a tipy

Zvětralé pivo si málokdo s chutí dopřeje, pro fíkus je ale největší lahůdkou

Fíkus je velmi vděčná rostlina, kterou se vyplatí koupit i začátečníkům. Ozdobí domov a navíc není náročná, takže ji zvládne opravdu každý. V zimě jí nevadí vysoké teploty a nízká vlhkost, v létě naopak ocení trochu chladnější místo. Aby fíkus dobře vypadal, je potřeba mu zajistit vhodné podmínky. Správná zálivka je základ pro každou květinu, na fíkus ale můžete použít i něco jiného, než je obyčejná voda.

Proč zalévat fíkus pivem?

Možná jste o tom už slyšeli, ale mnoho pěstitelů radí, že můžete fíkus zalévat pivem. Je to ale opravdu možné a jak to, že pivo fíkusu nijak neublíží, když obsahuje alkohol? Pivo obsahuje nejen chmel, ale také ječný slad, kvasnice či minerální látky – hořčík, vápník, draslík nebo fosfor. Přesně ty jsou potřeba také pro rostliny, a proto se nemusíte bát pivo využít jako jednu z možností.

Fíkusům a dalším kvetoucím rostlinám pivem velmi prospějete. Budou zdravější, porostou rychleji a i na první pohled budou vypadat jinak a lépe. Pevnější a lesklejší listy jsou zárukou, že jste s pivem nešlápli vedle. Jaké pivo ale zvolit? Na tom totiž hodně záleží. Nikdy nevylévejte zbytky piva do dřezu, protože právě to je pro rostliny nejlepší. Naopak jim nikdy nedávejte čerstvé pivo, které jim může uškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak fíkus pivem zalévat?

Hodí se hlavně světlé pivo, které bude mít málo procent alkoholu. Nepoužívejte na zalévání ovocná piva, která obsahují sladidla a umělá barviva – pro rostliny nejsou vůbec vhodná. Nápoj ale musíte před použitím zředit vodou. Roztok pak můžete používat jednou za měsíc. Bude to bohatě stačit, raději to nezkoušejte vícekrát. Rostlina bude posílena a listy se budou lesknout.

Pivem můžete listy fíkusu také otírat. Prach na nich totiž velmi často ulpívá, a tím pádem rostlina nemůže přijímat kyslík v takové míře, jakou potřebuje. Hadřík namočte do piva a otřete listy fíkusu. Tím zajistíte jeho svěží vzhled a také dostatečný příjem kyslíku a dalších živin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-beer-on-plants.htm