Rady a tipy

7 alternativ, které nahradí prášek do pečiva

Pustíte se do pečení a najednou zjistíte, že v domácí spižírně došel prášek do pečiva. Čím narychlo nahradit sypký zázrak, po kterém nakyne těsto a bábovka je krásně nadýchaná? Existuje celá řada možností, jak docílit stejného účinku. Nemusíte se tedy bát, že by přišlo těsto vniveč, pomoc je nasnadě!

1.    Jedlá soda

Namísto prášku do pečiva můžete přidat do těsta na pečení jedlou sodu v poměru 1 : 3 ke klasickému kypřicímu prášku. Jedlou sodu aktivuje kyselá složka, hodí se přidat podmáslí, kefír, jablečný ocet, citronovou šťávu, ale také rebarboru nebo kyselé jablko.

Doporučený článek:  Zima láká k cestám do oblíbených zemí
Zdroj obrázku: Freepik

2.    Alkohol

Velmi účinným činidlem je také alkohol. Na pečení se hodí rum, koňak nebo jiná lihovina s obsahem 40 % alkoholu. Zde platí opačný poměr, tři lžičky nahradí jednu lžičku prášku do pečiva.

3.    Amonium

Bílý prášek, který zapáchá po čpavku, se hodí na pečení perníku nebo křehkého chleba, používají se přibližně dvě čajové lžičky na kilogram mouky.

4.    Perlivá voda

Lívance? Na ty raději použijte perlivou vodu nebo sodovku než prášek do pečiva, budou krásně nadýchané.

Doporučený článek:  Peeling pokožky hlavy redukuje lupy a sníží produkci mazu
Zdroj obrázku: Freepik

5.    Pivo

Tradiční mok obsahuje kvasnice, není proto důvod pivo nevyužít i na pečení, kupodivu se hodí do koláčů i na lívance.

6.    Šlehaná vejce

V případě, že základem daného těsta jsou vejce a vy nemáte prášek do pečiva, nezbývá než pořádně vyšlehat vejce. Začněte bílkem, který vyšlehejte se lžící opravdu ledové vody a špetkou soli na velmi tuhý sníh. Žloutek rozšlehejte se lžící horké vody, přidávejte postupně cukr nebo med, poté zapracujte bílkovou hmotu do těsta spolu s ostatními ingrediencemi.

Doporučený článek:  Starší kartáček na zuby pomůže v domácnosti s úklidem

7.    Vinný kámen

Vhodnou alternativou ke kypřicímu prášku je vinný kámen, který vzniká sedimentací při výrobě vína. Vinný kámen je bez fosfátů i bez lepku, hodí se tedy také pro celiaky. Jedinou nevýhodou je okamžitá reakce, proto je nutné pracovat o poznání rychleji než s běžným kypřicím práškem a těsto dát do trouby okamžitě po zpracování.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-baking-powder-substitutes