Rady a tipy, Stravování

Někdy ani nejlepší dieta nestačí. Tloustnutí mohou způsobit hormony, do rovnováhy je navrátí správné potraviny

Nedostatek spánku a fyzického cvičení, spousta stresu a strava s přebytkem sacharidů jsou každodenním životem mnoha lidí. Málokdo z nás si však uvědomuje, že takový životní styl narušuje hormonální rovnováhu a to se stává příčinou mnoha chorob, především nadměrné nadváhy.

Hormony, které ovlivňují rovnováhu tuku v těle

Klíčovou roli při provozu přepínače, který rozhoduje o tom, zda se tuk uloží, nebo spálí, hrají tři hormony. Růstový hormon stimuluje vývoj a regeneraci buněk. V dětství nás to nutí růst. Při vstupu do dospělosti pak nedovoluje oslabovat svaly, ale naopak je vyvíjí a spaluje tělesný tuk. Bohužel s věkem hladina růstového hormonu postupně klesá. Tento proces začíná kolem třicítky, zejména u lidí, kteří zažívají hodně stresu, konzumují spoustu sacharidů a mají nedostatek pohybu.

Testosteron je hormon, který se nachází ve velkých množstvích u mužů i žen. Stejně jako růstový hormon hraje důležitou roli při budování svalů a spalování tuků. V současnosti je testosteron u žen považován za multifunkční hormon, který se podílí na mnoha procesech, například při udržování efektivního metabolismu a zdravého libida. Inzulín reguluje hladinu glukózy v krvi. Pokud konzumujete příliš mnoho sacharidů nebo se špatně vyrovnáváte se stresem, produkce inzulínu je zablokována a hladina glukózy v krvi stoupá.

Zdroj obrázku: Freepik

Co je dobré dělat pro zdravé hormony

Jezte zdravé bílkoviny, zejména ty, které ovlivňují aminokyselinu zvanou methionin. Do této skupiny patří potraviny, jako je maso z krav pasoucích se na trávě, ryby jako losos, makrela, ančovičky, sardinky a sleď. Dále sem patří syrovátkové proteinové koktejly, vejce z volného výběhu a kuřecí maso. Kromě bílkovin se musíte zaměřit také na zdravé tuky. Studie ukázaly, že omega-3 mastné kyseliny stimulují působení růstového hormonu u zvířat.

Máte-li zvýšenou tvorbu tuku na břiše a potíže s inzulínem a hladinou cukru v krvi, což je běžnou příčinou nadváhy, zánětu, a dokonce i rakoviny prsu, je možné, že vaše tělo produkuje příliš mnoho tuků, které zvyšují zánět a ztěžují snížení hmotnosti. Konzumace dobře vyvážené směsi omega-3 mastných kyselin může pomoci vašemu tělu získat větší citlivost na inzulín a udržet metabolický spínač v poloze spalování tuků.

Zdroj: https://med.stanford.edu/news/all-news/2018/04/timing-of-stress-hormone-pulses-controls-weight-gain.html