Zdraví

Sliny v těle fungují také jako antibiotikum a pomáhají tak chránit před nemocemi

Sliny jsou pro fungování našeho těla velmi důležité. Málokdo přemýšlí nad tím, jak vznikají nebo k čemu jsou dobré, ale jsou to výborná antibiotika a zároveň také jed. Za tvorbu slin zodpovídají slinné žlázy, které pracují nonstop. Proto je dobré zpozornět, pokud necítíte delší dobu žádné sliny nebo se jich tvoří málo. Jakou roli hrají v našem zdraví?

Co všechno ve slinách najdeme?

Sliny jsou tvořené především vodou. Pouhé půl procento tvoří významné složky, jakými jsou bílkoviny a také mnoho tisíc bakterií. Ty tvoří flóru v ústech a posilují celý imunitní systém. Ve slinách ale najdete také antivirové látky. Sliny obsahují také plazmu, která pochází z krve. Možná to znáte, pokud ji chodíte darovat. Sliny mohou posloužit jako identifikátor DNA například pro policii. Díky slinám můžete poznat, jaká nemoc vás zrovna tíží.

Doporučený článek:  Správnou funkci ledvin se vyplatí podpořit vhodným jídelníčkem

Sliny jsou přírodního původu, a proto se dají použít jako přírodní antibiotikum. Obsahují histatin, který urychluje hojení ran. Rána v ústech se tak může zahojit mnohem rychleji, než kdyby byla jinde na těle. Ve slinách ale najdeme také opiorfin. Je to sloučenina, která funguje na podobném principu jako morfium. Sliny ochrání zuby před vnějšími faktory, které by je mohly poškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak mohou sliny odhalit nemoci?

Ve vzorcích slin lze objevit spoustu nového. Dokážou odhalit také nemoci, a ne pouze z močového nebo imunitního systému. U každého člověka to bude individuální. Protože sliny má každý člověk jiné, najdou se pokaždé odlišné nemoci. Často se takto projeví rakovina slinivky, rakovina v ústech nebo Alzheimerova choroba.

Doporučený článek:  Při patních ostruhách přinese úlevu jedlá soda

Díky slinám ale mohou lékaři snadno odhalit také HIV nebo ebolu. Výsledek navíc mají do několika desítek minut a pacient může hned vědět, jak si stojí. K diagnostice nemoci stačí pouze 5 ml slin a například rakovina se odhalí v 90 % případů.

Zdroj: https://www.thejpd.org/article/S0022-3913(01)54032-9/fulltext