Zajímavosti

„Škoda, že jste dcerku neporodila o pár dní dříve, to by měla větší šance,“ vyslechla jsem si ve školce při zápisu

Byla jsem s dcerkou u zápisu do školky. A bylo mi naznačeno, že jsem ji porodila moc pozdě. Kdyby to bylo o pár dní dříve, měla bych větší šance. Danou poznámku jsem samozřejmě brala s nadhledem, chápu, jak to ředitelka školy myslela. Prostě je takto nastavený systém a opravdu rozhodují jenom dny. Stačí klidně týden a máte štěstí, nebo smůlu.

Nejprve věk a spádovost

První kritérium nástupu do naší školky je kombinace věku a spádovosti. Spádovost plníme, v tom problém není. Co ale neplníme, to je věk. Ten se totiž počítá ke dni nástupu do školky. Tedy ke dni začátku nového školního roku. V praxi to znamená, že dítě narozené posledního srpna spadá to kategorie s největší šancí na přijetí. Moje holčička se ale narodila až v prvním zářijovém týdnu, tedy po začátku školního roku. „Škoda, že jste dcerku neporodila o pár dní dříve, to by měla větší šance,“ řekla mi k vyhodnocovacímu klíči samotná ředitelka. Skutečně je to tak. Moje dcerka tak spadá do druhého výběrového klíče.

Doporučený článek:  Vitamín B1 komáry nezaplaší. Mnohem lépe funguje domácí repelent s oblíbenou vůní
Zdroj obrázku: Freepik

Jako druzí všichni z města

Druhá výběrová kategorie však žádnou spádovost ani věk nerespektuje. Bere v potaz jenom to, zda je dítě z našeho města, nebo přidružených obcí. Pokud je, je jediným dalším výběrovým kritériem jeho věk. To znamená, že mou dcerku narozenou v prvním zářijovém týdnu znovu přeskočí starší děti z okolních obcí a obvodů. A to vše jenom proto, že se dcerka narodila o týden později. Jinak by byla v první výběrové kategorii s velkými šancemi.

Rok čekání

Nyní čekám na výsledky přijímacího řízení. Ale už teď vím jedno. Šance jsou vzhledem k obsazenosti školek malé. Pro mě to znamená, že dcera nepůjde ve třech letech do školky, ale větší šance dostane až jako čtyřletá. Pro mě to znamená, že místo do zaměstnání si budu muset prodlužovat mateřskou. Takový je bohužel systém, dle mě značně nespravedlivý, když rozhodují dny a týdny.

Doporučený článek:  Cestování s dětmi je jiné. Dovolí zpomalit a zažít nové věci

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.