Zajímavosti

Odborníci stanovili algoritmus ideální doby pro pití kávy. Účinky kofeinu pak budou nejsilnější

Posezení s šálkem kávy patří k neocenitelným chvilkám během pracovního dne, ale také o víkendu, kdy je více času. Káva má jedinečnou hořkou chuť, pro kterou ji lidé po celém světě milují, k tomu vyniká povzbuzujícími účinky. Stačí jeden šálek po ránu a den může začít. Ale je opravdu ráno ten pravý čas na kávu? Na načasování pití kávy se zaměřili odborníci, jejichž výsledkem je tajemný algoritmus. Prozradí armádní vědci čas, kdy pít kávu, abychom dosáhli nejintenzivnějších účinků?

Dodává energii, pomáhá myslet

Proč lidé pijí kávu? Především pro její nezaměnitelnou chuť a vůni, ale bezpochyby také pro její povzbuzující účinky, za kterými stojí kofein. Tato látka dodá tělu energii a zlepší koncentraci, proto ji pracovníci pijí při poradách. Podle odborníků má káva na tělo blahodárné účinky, ale jen za předpokladu omezeného pití, kdy denní dávka nepřesáhne 3–4 šálky černého moku.

Doporučený článek:  Došlá faktura od operátora na několik tisíc. Doplatíme na hloupou chybu, a přitom stačí drobnost
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zdravá játra i srdce

Podle vědců, kteří posuzovali devět různých studií, podporuje pití kávy fungování jater, přičemž se snižuje riziko cirhózy s každým dalším hrnkem. Při denní dávce čtyř šálků kávy to dělá plných 65 procent. V dalších více než dvou stovkách vědeckých studiích se pak prokázalo, že 3–4 šálky pozitivně působí na fungování srdce a snižují riziko srdečních onemocnění až o 19 procent. Kdy je ale nejlepší pít kávu, aby účinky byly nejsilnější? Na tuto otázku se zaměřili armádní specialisté při testech bdělosti.

Doporučený článek:  Káva je výborná a příjemně povzbudí. Přesto není vždy nejlepší volbou

Kdy je čas na kávu?

Mnoho lidí sahá po šálku kávy, protože na ni má jednoduše řečeno chuť. V takových případech často ani nepociťují povzbuzující účinky. Vojáci se proto zaměřili na zkoumání efektivity kofeinu a času pro dosažení nejvyšší aktivity. Přišli pak s algoritmem, který pro každého udává okamžik, kdy je nejvhodnější čas na kávu. Bohužel pro všechny zájemce je algoritmus stále neveřejným tajemstvím, protože pokusy probíhali na členech armády. V blízké budoucnosti se však počítá s komerčním využitím a s vydáním aplikace, která nastaví správný algoritmus každému, kdo o to projeví zájem.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/coffee-how-much-drink-alertness-when-caffeine-us-army-algorithm-app-a8387376.html