Stravování

S vejci se pojí mnoho mýtů. Jsou zdravá a vhodná ke konzumaci každý den

Vejce patří mezi oblíbené potraviny, a to nejen ke snídani. Obsahují spoustu bílkovin, jsou snadno k dostání a připravit si je můžete hned na několik způsobů. Víte ale, jaké mýty kolují právě o vejcích? Víte, jak poznat kvalitní kousky, které budou chutné a čerstvé? Dbejte u vajec nejen na to, aby byla velká, ale také na to, aby pocházela z dobrých chovů.

Je vhodné jíst vejce každý den?

Mnoho odborníků se nemůže shodnout v tom, jestli jsou vejce natolik zdravá, abyste je mohli jíst každý den. Někdo říká, že si je denně dát můžete, ale objevují se i názory, že to pro naše tělo není vhodné. Největším strašákem je cholesterol, který měla vejce zvyšovat. Nakonec se ale zjistilo, že nemají takový vliv a není se čeho bát. Klidně si dvě vejce za den dejte a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Doporučený článek:  Obyčejnou klobásu jde připravit jako netradiční oběd i rychlou svačinu

Vejce mají naopak schopnost zvyšovat hladinu toho dobrého cholesterolu. Obsahují látku lecitin, který hladinu cholesterolu reguluje. Ten se v našem těle objevuje především ve stresových situacích, velmi záleží také na tom, jaký máme metabolismus a jak rychle umí naše tělo vstřebávat různé živiny. Vejce tak nejsou příčinou toho, že máme cholesterol vysoký, to četné studie vyvrátily.

Zdroj obrázku: Freepik

Kvalitní vejce za rozumnou cenu

Jestli sháníte kvalitní vejce, měli byste se poohlédnout po chovech, kde mají slepice venku a mohou si volbě běhat. Takové vejce vám budou chutnat mnohem více, navíc je dnes koupíte z domácích chovů za dobré peníze. Vejce patří mezi potraviny, které se řadí mezi ty nejlepší. Obsahují cenné bílkoviny a další živiny, proto by se měly objevovat v našem jídelníčku pravidelně.

Doporučený článek:  Imunitu přirozeně posílíme díky vyváženému jídelníčku

Podle toho, jaké má vejce na sobě označení, poznáte, z jakého je chovu. Dbejte na to, abyste nikdy nekupovali vejce s označením 3, protože to je vejce slepic, které jsou zavřené v klecích. Taková vejce by vám ani nechutnala. Nutné je vědět, odkud vejce pochází.

Zdroje:
https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/is-it-healthy-to-eat-eggs-every-day
https://health.clevelandclinic.org/can-you-eat-eggs-every-day/
https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/conditions/food+safety/keeping+your+food+safe/egg+safety/myths+and+facts+about+eggs