Zdraví

Problémy v ústech mohou mít souvislost nejen s nevhodnou hygienou

Příznaky cukrovky mohou být viditelné, a to hlavně v našich ústech. Zubař by proto měl věnovat zvláštní pozornost nedokonalostem, které objeví v ústech nebo přímo na zubech. Cukrovku tak může i zubař snadno diagnostikovat. Důsledkem vysoké hladiny cukru může být sucho v puse, ale také záněty dásní nebo jiné infekce. Jaké další příznaky prozradí cukrovku?

Sucho v ústech může s cukrovkou souviset

Sucho v ústech nemusí znamenat pouze dehydrataci. Vyskytuje se nejen u diabetu prvního typu, ale také druhého. Je to příznak, který má až 80 procent pacientů. Diabetes totiž snižuje produkci slin, a tím pádem způsobuje sucho v ústech. To vede ke zvýšenému riziku vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Následkem může být nedostatečná kvalita spánku, ale také kolísání chuti nebo horší mluvení.

Doporučený článek:  Při nemoci saháme automaticky po hromadě léků. Účinnou pomoc přitom najdeme na trhu

Příznakem cukrovky je také nadměrný pocit žízně. Pálení v ústech může být také dalším znakem toho, že s vaším tělem není něco v pořádku. Zápach z úst nesouvisí jen s tím, že jste něco aromatického snědli. Nemusí být ani známkou toho, že máte špatnou hygienu. Pokud ale cítíte z úst acetonový zápach, který bude cítit po sladké ovocné vůni, je to známka toho, že se blíží diabetes. Během toho dochází k vysoké produkci ketolátek.

Zdroj obrázku: Freepik

V ústech se mohou objevit infekce

Hlavní příčinou této nemoci je nedostatek inzulínu nebo se tak projeví jeho nesprávné použití. Můžete také zrychleně dýchat, budete mít nadměrnou žízeň, také budete hodně ospalí a unavení. Objevit se mohou také plísňové infekce. Tělo se proti nim nedokáže bránit, vysoká hladina cukru v krvi se projeví také v potu, slinách nebo moči. Tyto faktory ovlivňují množení plísní a hub.

Doporučený článek:  Zdraví zubů posiluje úplně jiná věc, než si většina myslí. Je levná a dostupná

Diabetici velmi často mají problémy s ústní dutinou, zuby nebo dásněmi. Méně slin totiž znamená vyšší riziko vzniku zubního kazu, ale objevit se může také onemocnění dásní a vyskytnou se i další problémy s ústní dutinou.

Zdroj: https://www.who.int/health-topics/diabetes, https://www.nidcr.nih.gov/health-info/diabetes, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/22495-diabetes-and-dry-mouth, https://www.healthline.com/health/diabetes/diabetes-thirst, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/diabetes-and-insulin, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7232281/