Když se pustíme do úklidu kuchyně, nejčastěji se zaměřujeme na viditelné a mastné nečistoty, které ulpívají na površích. Bohužel i věci, které jsou zdánlivě čisté, mohou nelibým zápachem prozrazovat, že je tomu naopak. Jedním z míst, kde se nepříjemný zápach nejčastěji objevuje, je dřez. I když se neucpává, může časem vydávat zápach. Naštěstí se tohoto problému můžete snadno zbavit.
Zbytky jídla a usazeniny
Za zápach mohou velmi často zbytky jídla, které v odpadu hnijí a jsou živnou půdou pro bakterie. Někdy jsou na vině usazeniny. Dobrou zprávou je, že v obou těchto případech lze problém jednoduše vyřešit domácími prostředky. Pokud je ale zápach způsobený vážnějším problémem, je na čase vyhledat odborníka.
První záchranou je nalít do odpadu větší množství vařící vody. Horká voda rozpustí mastné usazeniny v potrubí a zničí veškeré bakterie, které se zde nahromadily. Jedlá soda nasypaná do odpadu pomůže dezinfikovat vnitřek sifonu. I tu je třeba zalít vroucí vodou. Posledním účinným přípravkem je ocet. Stačí nalít sklenici přípravku do odtoku.
Žíravina proti ucpání
Jednou za čas bude třeba aplikovat silnou žíravinu, která sníží riziko ucpání. Můžete sáhnout po chemických prostředcích, ale pokud dbáte na životní prostředí, vyzkoušejte kombinaci jedlé sody a lihového octa. Balíček sody nasypte do odtoku a zalijte ji sklenicí octa. Směs bude intenzivně pěnit a rozpouštět sloučeniny nahromaděné v potrubí. Nechte směs 30 minut působit a poté spláchněte velkým množstvím vody.
Pokud se problém neustále vrací, je potřeba důkladně vyčistit sifon. Nepotřebujete speciální nářadí ani dovednosti, stačí vzít kbelík, dát ho pod sifon a odšroubovat. Poté ho manuálně vyčistěte. Stejně důležitá je i prevence. Do dřezu nepatří žádné zbytky ani nečistoty nebo omastek a jiné látky, které by mohly způsobit ucpání. Vhodné je umístit do odtoku kovové sítko, které vniknutí nečistot zabrání.
Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/how-to-clean-kitchen-sinks-drains/