Zdraví

Při poruchách štítné žlázy je klíčová změna jídelníčku

Štítná žláza je v lidském těle velmi důležitá. Produkuje hormony, určuje fungování nervové soustavy a podporuje mnoho životních procesů. Poruchy štítné žlázy jsou poměrně časté. Mezi nejčastější dysfunkce patří hyperaktivita, hypotyreóza, Hashimotova a Gravesova choroba. Důležitou součástí léčby je složení jídelníčku a strava, kterou každý den dopřáváme svému tělu.

Strava je velmi důležitá při léčbě většiny nemocí

Správná činnost štítné žlázy je klíčová pro metabolické procesy a optimální fungování trávicího systému. Narušení tohoto orgánu může vést k vážným zdravotním problémům. Dieta je zásadní složkou léčby, protože poruchy štítné žlázy způsobují pomalejší trávení, ospalost, únavu, sníženou vitalitu a přibývání na váze.

Doporučený článek:  Pití piva způsobuje vzácnou chorobu, o které lékaři ještě nedávno neměli ani ponětí
Zdroj obrázku: Freepik

Čemu byste se měli vyhnout?

Existuje řada potravin, které byste při poruchách štítné žlázy měli vyřadit ze svého jídelníčku. Některé totiž brání vstřebávání jódu. Omezit byste měli konzumaci brukvovité zeleniny, jako je brokolice, květák, růžičková kapusta, zelí nebo kedlubna. Vyhýbat byste se měli také tučnému masu, uzeninám, slanině, sádlu a margarínu.

Pro tělo nebudou přínosné ani slané pochutiny (chipsy, tyčinky, nachos, krekry, slané arašídy). Opravdovou bombou cukrů a tuků jsou také sušenky a sladkosti. Sycené nápoje, alkohol nebo produkty vyrobené z pšeničné mouky nejsou při poruše štítné žlázy dobré. Obecně pro lidský organismus tyto produkty nejsou nejlepší, protože je tělo velmi těžko tráví.

Doporučený článek:  Pravidelné pití kávy ochrání játra před fibrózou i rakovinou. Má to ale důležitou podmínku

Dieta při hypertyreóze

Hyperaktivní štítná žláza dokáže narušit mnoho životních funkcí, protože nadměrná tvorba hormonů je stejně nebezpečná jako jejich nedostatek. V tomto případě dochází k rychlému hubnutí bez důvodu. V důsledku toho dochází k nedostatku živin a anémii. Vyvážená strava je klíčem k úspěchu, a proto byste neměli zapomínat na zdravou a pravidelnou stravu.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperthyroidism/symptoms-causes/syc-20373659, https://health.clevelandclinic.org/thyroid-issues-what-you-need-to-know-about-diet-and-supplements/, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/disorders-of-the-thyroid, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279388/