Móda

Při nákupu obuvi je důležité hledět na pohodlí a zkoušet boty ve správnou denní dobu

Nákup obuvi je pro některé velmi příjemnou záležitostí, zatímco jiní to nesnáší. Na tom ale vůbec nezáleží. Nejdůležitější je, jak vám boty sedí a jak se v nich cítíte. Každý typ bot je pochopitelně jiný a musíte u něj myslet na jeho určení, ale existují obecná pravidla a tipy, kterých byste se měli držet, pokud chcete mít vždy krásné, praktické a pohodlné boty. Podívejme se na pár tipů, které vám mohou při nákupu hodně pomoci.

Myslete na vůli a nenakupujte hned ráno

První tip zaručeně znáte a říkaly vám to již vaše maminky. Noha v botě, kterou zkoušíte, by měla mít dostatek volnosti pro správné umístění prstů. To znamená, že byste měli být schopni nohu volně ohýbat podle její fyziologie. Boty by samozřejmě neměly nikde tlačit. Nezapomínejte si také obout obě boty a trochu se projít, protože každou nohu můžete mít jinak velkou.

Většina lidí si vyčlení jeden den, kdy se vydají do ulic nakupovat. To je sice super, ale rozhodně byste obchody s obuví neměli brát jako první v řadě. Ráno je noha krásně uvolněná a napnutá. Během dne se její tvar mění. Stává se plošší a širší, což usnadňuje výběr správné obuvi. Nakupovat byste proto měli jít až po několika hodinách, které strávíte na nohou, aby měly správný tvar a velikost. Jedině tak poznáte, jestli vám boty skutečně dobře sedí, nebo ne.

Zdroj obrázku: Freepik

Pečlivě si je prohlédněte a nemyslete jen na cenu

Někoho to napadne, někoho ne. V každém případě si musíte vždy zkontrolovat kvalitu boty. Podívejte se na spoje a materiál. Spoje by měly být umístěny na důležitých místech pro vaše pohodlí. Pokud budou například na zadní straně nohy, mohou způsobit nepohodlí při chůzi a tvorbu odřenin. Důležitý je přitom vzhled nejen z vnější strany, ale také uvnitř. Ujistěte se, že necítíte uvnitř stehy, které by vás mohly tlačit.

Cena je pro vás zajisté důležitá. Nízká cena je ovšem málokdy spojena s vysokou kvalitou. Na druhou stranu ani astronomické částky nezaručují vždy nejvyšší kvalitu. Pokud máte pochybnosti, kupte si boty (s možností vrácení) a požádejte o názor pediatra, ortopeda nebo fyzioterapeuta.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/pain/8-tips-for-buying-shoes-that-are-good-to-your-feet