Životní styl

Nejčastějším mýtům o stravování věří stále mnoho lidí a zbytečně zatěžují své tělo

Stravování mění svá pravidla. Každý rok nám přináší novinky, jak bychom měli zdravě jíst a co si nejlépe dopřát. Jednou to jsou mléčné výrobky, potom jsou pro zdraví škodlivé, dále je to zelenina, poté ovoce a maso. Kdo se ve stravě má vyznat? Co je teda pravda a co je mýtus?

Vařit, nebo si koupit?

Rozhodně vařit. Bohužel ale většina lidí raději sáhne po potravinách již hotových. Jako jsou hotová jídla v krabičce, zavařeniny, paštiky a jiné. Potraviny, které si sami doma připravíte, jsou úplně nejideálnější, protože víte, co do jídla dáte, kolik přidáte soli, zda tam dáte cukr, a rozhodně do jídla nedáte konzervanty a barviva. Použijete pouze čerstvé produkty, které koupíte od ověřených dodavatelů.  

Doporučený článek:  Spaní s kočkou v posteli uklidňuje a snižuje stres

Netučné potraviny jsou ideální

Jedná se o velký mýtus, protože pokud jíte pouze odtučněné tvarohy a jogurty, máte brzy hlad, a tím pádem přiberete. Navíc jsou velmi nastavené cukrem a někdy i škrobem. Bohužel takové produkty stimulují chuť na sladké, ale neposkytují pocit sytosti. Takže výrobky s označením light jednoznačně ne!

Vzdejte se chleba, má hodně sacharidů!

Pravda i nepravda! Sacharidy by měly být součástí každé stravy. A pokud je nemáte, jejich absence vede k přibírání na váze. Na druhou stranu musíte vybírat ty dobré, tedy ty komplexní. Tělo je dokáže trávit pomalu a hladina cukru v krvi stoupá pomalu nebo zůstává dlouhou dobu v rovině. To znamená, že budete dlouhou dobu zasycení a nemusíte pojídat vše možné. Takže pokud si dopřejete celozrnný chléb, celozrnné těstoviny, krupici a tmavou rýži, rozhodně uděláte dobře.  

Doporučený článek:  Zdravé potraviny mohou obsahovat velké množství kalorií
Zdroj obrázku: Freepik

Čokoláda je bojovníkem proti stresu a uzdraví nás

Jedná se o velký mýtus. Jistě není popíráno, že sníst kus čokolády nás potěší, ale vyšší a lepší účinek platí i u jiných potravin. Ale pokud si dopřejete čokoládu, kde je kakao nahrazené cukrem a mlékem, prvních několik minut po snězení se budete cítit skvěle, ale za pár minut budete unavení, a ne příliš příjemně. Pokud chcete čokoládou doplnit hořčík a energii, musíte si dopřát alespoň tu, která má 95 % kakaa. Taková je ale velmi hořká a sní ji jen málokdo.

Doporučený článek:  Hoďte za hlavu stres díky oblíbeným bylinkám. Zklidnění přinesou nejen v hektických vánočních dnech

Večeře je základem zdraví

Jedná se o mýtus. Jen si představte, máte sedavé zaměstnání, přes den se nehýbete a ještě v šest večer nemáte hlad, ale jelikož se doporučuje jíst i večeře, rozhodně si ji musíte dopřát. Jenže proč tloustnete nebo nehubnete? Jednoduché! Protože vaše tělo přijalo více, než vydalo. Rozhodně nejezte těsně před spaním, zatěžujete tak svůj trávicí systém. Pokud to ale není váš případ, najezte se tak tři hodiny před spaním, a to nejlépe lehkým jídlem, nikoli řízky, majonézou a chlebem. Strava by měla být nízkokalorická a neměla by obsahovat ani hodně tuku, ani ovoce.

Zdroj: https://www.thehealthy.com/food/common-food-myths/