Životní styl

Moderní muži cítí tlak, obstát ve všech rolích není snadné

Co v dnešní době znamená maskulinita? Stále platí, že mužství nebo mužnost sestává z vlastností nebo rolí, které jsou přisuzovány mužům, ale neškodí tento sociální konstrukt? Podle kanadské autorky Liz Plankové patriarchát narušuje soužití mužů a žen, protože se všichni snaží stereotypům, nerovnostem nebo předurčeným rolím dostát. Své závěry shrnula oceňovaná novinářka v nové knize Alfa samec musí odejít, kde poukazuje na to, že tradiční mužství škodí všem.

Experiment s rozhovory v parku

Kde najít dostatek mužů ochotných k rozhovoru? V parku. Liz Planková neváhala v rámci přípravy nové knihy zpovídat muže, vybrala si proto s kolegyní místo, které by nikdo nečekal. Během horkého letního odpoledne si zřídila stánek v historickém parku v New Yorku a nabízela „poradenství pro muže zdarma“. Kupodivu hned po jeho otevření nebyla chvíle, aby se některý muž nezastavil. Mohl se ptát na cokoli. Oproti předpokladům však muži nekladli otázky, ale naopak ochotně odpovídali na její. Při dotazech na maskulinitu se nejprve rozhlédli kolem, ztišili hlas a až poté upřímně odpovídali.

Doporučený článek:  Játra trpí nejen alkoholem. Nenápadné produkty mohou orgány poškodit mnohem víc
Zdroj obrázku: Freepik

Tři hodiny otázek a odpovědí

Ke svému výzkumu pozvala Liz ještě kolegyni Esther Perelovou, psychoterapeutku a odbornici na mezilidské vztahy. A jaké jsou závěry z rozhovorů mužů o mužnosti? Odpovědi překvapily nejen autorky mnoha publikací, ale také samotné muže. Je pro ně totiž velmi obtížné mluvit o svých pocitech, navíc ještě horší je mluvit o mužství s jiným mužem. Nadto muži se snažili dopídit toho, jak zaujmout svou mužností ženy nebo jak svou partnerku udělat šťastnou, případně jak vůbec na opačné pohlaví působit. Většina mužů se přiznala, že trpí tím, že musí zaujímat pózy jen proto, aby obstáli.

Doporučený článek:  Někdy ani dieta nestačí. Za přibíráním na váze stojí často běžné léky

Neustálý tlak na dokazování mužství

A co muže trápí nejvíce? Strach, že nejsou dostatečně mužní. Jak je to možné? Hlavně mužství pro ně není identitou, se kterou by se měli ztotožnit, ale vlastně úkolem, který musí splnit. Podle odpovědí je zřejmé, že se cítí pod neustálým tlakem, který je nutí dnes a denně dokazovat svými činy, že jsou těmi pravými muži. A zatímco ženy se rodí s ženskostí a při přejímání mužských prvků jsou viděny jako sexy a odvážné symboly, u mužů toto neplatí. Muži jsou už od malička vedeni k tomu, že musí mít nad sebou kontrolu, nesmí se poddávat emocím, plakat nebo nosit oblečení, které vybočuje, natož si objednat drink, který pijí vesměs ženy. Právě tyto stereotypy vedou k tomu, že všichni ztrácí. Společnost by měla naopak podpořit muže, aby dělali to, co chtějí, ne to, co se od nich jako od mužů očekává.

Zdroj: https://www.msnbc.com/know-your-value/liz-plank-why-traditional-masculinity-remains-barrier-us-all-n1253380, https://community.thriveglobal.com/liz-plank-mental-health-masculinity-stigma-conversation/