Nezařazené

Chrup pejska si zaslouží stejnou péči jako ten náš

Jednou z oblastí, na kterou by měl myslet každý majitel psa, jsou jistě zuby. Čištění psích zubů se však považuje za rozmar, přitom je to činnost, kterou bychom měli provádět skoro každý den. Pokud jsou psí zuby opomíjeny, zápach z tlamy může být ten nejmenší problém.

Pes potřebuje nejen naši lásku

Život se psem, uspokojování jeho potřeb, péče o celkovou pohodu, pravidelné návštěvy zvěrolékaře a kvalitní jídlo jsou hlavní úkoly majitele psa. Někteří lidé si neuvědomují, jak velká může být výzva, když se rozhodnou pořídit si psího mazlíčka. Většina oblastí psího života závisí na jeho majiteli. Mezi jednu z těchto oblastí patří také zdraví a každodenní hygiena. Česání, koupání, mytí očí, čištění zubů, to vše jsou základní faktory při péči, které by měly být prováděny pravidelně.

Doporučený článek:  Při pořízení pejska do rodiny je důležité vybrat plemeno vhodné k dětem

Zanedbávání některé sféry může být nebezpečné nejen pro psa, ale i pro samotného člověka. Kdysi bylo čištění zubů u psa považováno za rozmar. V posledních letech se však ukazuje, že tak jako si lidé pravidelně čistí zuby, tuto činnost by měli provádět i u psa. Stojí za to psovi mýt zuby alespoň 2–3krát týdně.

Zdroj obrázku: Freepik

Oslabená sklovina vede k orálním onemocněním

Pokud ze zubů neodstraníme bakterie, oslabuje se sklovina, a tím vzniká prostor pro různá onemocnění. Nepříjemný zápach je prvním znakem špatné hygieny nebo jejího nedostatku. Nejčastější onemocnění u psa je zubní kámen, gingivitida a oteklá čelist. Zubní kámen vzniká stejně jako u lidí z nedostatečného čištění zubů. Nečištěný kámen pak vede k erozi skloviny, a tím i k dalším onemocněním zubů nebo dutin. Situace může být tak vážná, až nakonec zuby vypadají.

Doporučený článek:  Kočičí jídelníček není žádná alchymie. Na prvním místě maso, mléko raději vůbec

Jakékoli problémy se zuby jsou pro psy bolestivé. Onemocnění také vedou k problémům se žvýkáním jídla. Pes může kvůli takovým problémům odmítnout jídlo nebo ho nesprávně požvýkat a to může následně vést k problémům s trávením. Přítomnost jakýchkoli bakterií v ústech psa může představovat hrozbu i pro lidské zdraví.

Zdroj: https://www.petmd.com/news/view/5-reasons-why-dog-dental-care-important-38003, https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/dogs/health/teeth, https://vcahospitals.com/know-your-pet/dental-disease-in-dogs, https://www.vets-now.com/pet-care-advice/dental-disease-in-dogs/