Životní styl

Trávicí obtíže mohou překvapit kdykoli během dne. Úprava jídelníčku a pohyb problémům předejdou

Jednou za čas se to může přihodit každému. Problémy s trávením poznáte podle pálení žáhy, plynatosti nebo zácpy. Existují vhodné prostředky, díky kterým si ulevíte nejen od bolesti, ale zároveň nenarušíte procesy, které se v těle dějí. Problémy přitom mohou nastat hned po jídle.

Zažívacími potížemi trpí mnoho lidí, nutná je úprava jídelníčku a pohyb

Jestli máte problémy s říháním, plynatostí nebo často chodíte na toaletu, je problém v tom, co vlastně jíte a kolik toho sníte. Zažívací potíže mohou být způsobené přejídáním, konzumací tučných jídel nebo jejich nesprávnou přípravou. Jídlo tak zůstane v žaludku, kde se produkují škodlivé kyseliny. Když je žaludek přeplněný, jeho obsah se vrací do jícnu a začne vás trápit pálení žáhy.

Je to způsobeno tím, jaké potraviny konzumujete a v jakém množství. Některé produkty se mezi sebou nemají kombinovat. Nejčastější chybou ve stravování je míchání bílkovin se sacharidy – například maso s těstovinami. Obilné produkty by se mezi sebou také míchat neměly, pšenici si nedávejte ani s kyselým ovocem nebo sladkostmi. Maso s mlékem, rostlinnými tuky nebo škrobem také není vhodná kombinace.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevhodné kombinace jídel mohou vést až k refluxu nebo plynatosti

Plynatost není příjemný problém, stejně jako zácpa, nebo dokonce reflux. Jestli máte zdravotní problémy, je nutné nasadit nejen vhodnou dietu, ale do života zařadit také pohyb. Tím rozhýbete střeva a zácpa a plynatost postupně zmizí, ale musíte cvičit poctivě a každý den. Pomoci si můžete i prostředky, které jsou volně k dostání. Jestli si chcete ulevit, použijte bylinky.

Na zácpu je skvělý fenykl, anýz nebo kopřiva. Jestli ale problémy přetrvávají, je vhodné navštívit lékaře, který provede všechna vyšetření a podle výsledků nastaví léčbu. Ultrazvuk nebo gastroskopie jsou nejčastějšími metodami, jak přijít na příčinu problému.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/four-ways-to-improve-your-gut-if-youre-stressed