Životní styl

Otevřené okno v ložnici zlepší kvalitu spánku

Je zdravé spát s otevřeným oknem? Odpověď je podle odborníků poměrně jasná, ale musíte zároveň myslet na prostředí, ve kterém žijete a pár dalších faktorů. Podle vědců je spaní s otevřeným oknem velmi pozitivní pro zdraví, a to hned z několika důležitých důvodů. Podívejme se, proč byste to měli dělat a kdy byste naopak měli nechat okno během noci zavřené.

Blahodárný vliv na lidské tělo

Svěží a chladný vzduch během spaní zajistí, že budete mnohem lépe spát. Kvalita spánku je velmi důležitá a mnoho lidí se potýká s poruchami a nedostatkem spánku. Díky tomu, že snížíte teplotu v ložnici, zvýšíte kvalitu svého odpočinku. Navíc podle odborníků také rychleji usnete. Díky vlhkému vzduchu, který v noci obvykle venku panuje, se vám také bude mnohem lépe dýchat. A to zejména v případě, že jste alergik nebo astmatik.

Doporučený článek:  Pravidelný pohyb je zdravý, intenzivní trénink ale není pro každého
Zdroj obrázku: Freepik

Méně oxidu uhličitého pro zdraví

Oxid uhličitý se v našem domově hromadí každý den. Jediné, co s tím můžete udělat, je přivést dovnitř čerstvý vzduch. Jakmile se ho nahromadí v interiéru příliš, bude se vám těžko usínat a můžete ohrozit své zdraví. Nejjednodušším řešením bude před spaním vyvětrat nebo nechat okno otevřené během celé noci. Opět tím zlepšíte kvalitu svého spánku. Vždy ale myslete na hladinu vlhkosti, kterou můžete snadno kontrolovat pomocí obyčejné meteostanice.

Doporučený článek:  Meditace posiluje mozkovou aktivitu, zlepšuje paměť a koncentraci

Rozhodující faktory, na které nesmíte zapomínat

Každý večer si musíte uvědomit, v jakém prostředí žijete a jaké podmínky panují venku. Pokud je venku velká zima, silný déšť, vítr nebo žijete uprostřed rušného města s vysokou hladinou znečištěného vzduchu, okno byste v noci otevírat neměli. Ve městě vás může rušit hluk a smog. Během nepříznivého počasí bude mnohem vyšší vlhkost a průvan, což by mohlo vaše zdraví ovlivnit negativně. Obecně se ale příliš zamýšlet nemusíte, protože spaní s otevřeným oknem je pro váš organismus rozhodně dobré.

Zdroj: https://www.healthline.com/health-news/open-windows-doors-could-help-you-sleep-better, https://health.clevelandclinic.org/what-is-the-ideal-sleeping-temperature-for-my-bedroom/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0360132322008605, https://www.researchgate.net/publication/283676370_The_effect_of_air_quality_on_sleep