Stravování, Životní styl

Prášky na spaní jsou zbytečné. Dobře usnout pomůže zdravá a vyvážená večeře

Za vším hledej vyvážený jídelníček. Jednoduše řečeno ano, zdravá strava je základem pro zdraví a největším bojovníkem proti závažným civilizačním onemocněním. Málokdo ví, že potraviny ovlivňují též spánek, tedy lépe řečeno jeho kvalitu. Dobrý odpočinek následně vede ke zlepšení psychické pohody, ke zvýšení koncentrace nebo lepší kvalitě života. Jaké potraviny jíst pro perfektní odpočinek a kterým se raději vyhnout?

V jaký čas a co?

Rozhodující faktor, který určuje rychlost usínání a kvalitu spánku, je čas posledního jídla. Odborníci doporučují jíst nejpozději 2–3 hodiny před ulehnutím do postele, přičemž by se mělo jednat o lehčí a stravitelnější pokrm, který zasytí, ale příliš nezatíží trávicí soustavu. Jaké potraviny tedy nejsou vhodné?

Doporučený článek:  Triky babiček pomohou s dokonalou chutí polévek. Moderní hospodyňky zase ví, jak jim prodloužit trvanlivost

Více sacharidů, méně bílkovin

Našli odborníci klíč k lepšímu usnutí? Podle jejich rad je vhodné zařadit potraviny bohaté na sacharidy, které mají nízký glykemický index a obsahují méně bílkovin. Taková kombinace umožní rychlé usínání, protože nedochází k prudkému zvýšení krevního cukru. Vyřadit z večerního menu se tak musí bílé pečivo, ale také těstoviny, brambory nebo sladkosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Žádné kuřecí ani červené maso

Velké množství bílkovin obsahuje kuřecí nebo červené maso, ale vhodné nejsou ze stejného důvodu ani ryby. Tělo bílkoviny tráví delší dobu, namísto odpočinku tak musí pracovat, proto se doporučují potraviny s menším obsahem bílkovin.

Doporučený článek:  Zdravě jíst je snadné. Stačí dodržet několik málo pravidel, kila půjdou dolů sama

Základem je velká porce zeleniny

Jaká večeře tedy pomůže lépe spát? Talíř velké porce zeleniny s menší dávkou bílkovin a nízkoglykemických sacharidů je ideální, proto se hodí večeřet zeleninové saláty například s kapkou lněného oleje a ořechy nebo krajíc tmavého chleba s tvarohem a zeleninou. Dokonalou večeří jsou ovesné kaše s přírodním bílým jogurtem s ořechovou posypkou.

Alkohol narušuje spaní

Může se zdát, že alkohol je lékem na nespavost, ale není tomu tak, protože tělo musí vynaložit energii na jeho trávení, k tomu dehydratuje organismus. Vlivem většího množství alkoholu v těle dochází k narušení hlubokých fází spánku, rána bývají doprovázená bolestmi hlavy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-to-help-you-sleep