Životní styl

Pravidelný pohyb je zdravý, intenzivní trénink ale není pro každého

WHO doporučuje alespoň 150–300 minut střední intenzity fyzické aktivity týdně. Při intenzivních trénincích se situace poněkud komplikuje, protože někdy tento typ pohybu způsobuje příznaky, jako je snížená imunita, ospalost nebo bolest svalů.

Hlavně výhody

Není pochyb o tom, že každodenní pohyb přináší mnoho výhod. Nejenže minimalizuje riziko obezity a srdečních problémů, také ovlivňuje práci celého našeho těla. Pravidelný pohyb zlepšuje kognitivní funkce, snižuje stres, zlepšuje kvalitu spánku, chrání před aterosklerózou, posiluje imunitu, zpožďuje proces stárnutí a udržuje pohyblivost kloubů.

Doporučený článek:  "Vlastní zahrada byl neuvážený krok. Přišli jsme o volný čas i nemalé úspory," zjistili jsme s mým mužem

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby se dospělí ve věku od 18 do 64 let věnovali fyzické aktivitě střední intenzity nejméně 150–300 minut týdně. Například svižné chůzi, jízdě na kole, tanci nebo plavání. Během takových aktivit by hodnoty srdeční frekvence měly zůstat na průměrné úrovni. To je stav, ve kterém jsme navzdory fyzické námaze stále schopni mluvit.

Zdroj obrázku: Freepik

Intenzivní trénink není pro každého

V případě intenzivního tréninku je nutná velká opatrnost, protože v mnoha případech může tento typ pohybu přinést více škody než užitku. U lidí, kteří trénují velmi intenzivně, se mohou objevit příznaky jako snížená imunita, ospalost, myalgie, bolest kloubů a apatie. Jejich důsledkem je obvykle snížení motivace nebo úplné upuštění od cvičení.

Doporučený článek:  Časté stahování břicha ovlivňuje pokožku a vést může k syndromu přesýpacích hodin

Není také pochyb o tom, že existují některá onemocnění, která brání intenzivnímu tréninku. Jde o sklony k srdečním onemocněním, cukrovce, neoplastickým onemocněním, záchvatům, astmatu, onemocněním pohybového aparátu, chronickým onemocněním močového systému a trombotickým změnám. V tomto případě se pacientům obvykle doporučují činnosti, jako je chůze, jízda na kole, plavání a aquaerobik.

Zdroj: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity, https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/pa-health/index.htm, https://www.hss.edu/article_overtraining.asp, https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000807.htm