Životní styl

Pečovat o své duševní zdraví dokáže každý člověk i bez léků

V dnešní době trávíme stále více času před obrazovkami, ať už telefonů, počítačů, nebo televizorů. V tom lepším případě vyhledáváme různé informace a snažíme se načerpat znalosti, ale ve většině případů jen hledáme zábavu. V posledních letech tak narůstá i počet pacientů, kteří vyžadují od lékařů léky na podporu myšlení a nálady. Tyto běžné věci byste však měli zvládat bez léků.

Postarejte se o sebe sami

Volker Busch, známý psychiatr, napsal knihu s názvem Čistá hlava. V této knize popisuje, jak pečovat o své duševní zdraví bez léků. Začíná otázkou, kterou vždy klade svým pacientům jako první, když se rozhodnou navštívit jeho ordinaci. Zeptá se jich, aby mu popsali svůj typický den. Nesmíte přemýšlet příliš dlouho, ale musíte odpovídat intuitivně. Odpověď na tuto otázku mu dokáže vytvořit představu o pacientovi.

Během dlouhých let praxe se nejvíce potýkal s problémy jako stresem, časovým tlakem, shonem, multitaskingem, poruchami koncentrace, rozptýlením, přetížením, zhoršením paměti, nervozitou, nedostatkem klidu, starostmi a obavami. Tyto problémy se připisují mnoha lidem, kteří navštíví ambulanci psychiatra. Autor knihy se nejvíce zajímal o to, jak moderní životní styl, práce a přetížení informacemi a spotřeby médií ovlivňují naše myšlení, produktivitu a naše sociální kontakty.

Zdroj obrázku: Freepik

Neinvestujte do chemického dopingu

Z dlouhodobého hlediska se určitě nedoporučuje užívání psychostimulantů, i když dokážou poskytnout určitou pomoc při klinické léčbě poruchy pozornosti nebo hyperaktivity. U lidí, jejichž mozek funguje správně a snížení výkonu je obvykle výsledkem špatné životosprávy a mentálního nastavení, jejich použití nedává smysl.

Cílem, kterého je třeba dosáhnout, není optimalizovat práci mozku prostředky, které zvyšují efektivnost, ale formovat přesné vnímání, prohloubit myšlení a dosáhnout duchovního klidu jinými způsoby. V digitálním věku náš mozek nepotřebuje chemickou nebo technologickou pomoc, ale naši přirozenou podporu.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/psychostimulant, https://www.princetonhcs.org/care-services/princeton-house-behavioral-health/news-events/behavioral-health-articles/digital-downtime-can-boost-your-mental-health, https://www.ikk-classic.de/gesund-machen/digitales-leben/kopf-frei-bekommen, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318230, https://pharmaceutical-journal.com/article/news/antidepressant-prescribing-increases-by-35-in-six-years