Zdraví

Káva po ránu příjemně nabudí. Její nadbytek naopak utlumí, negativně ovlivní také srdce

Mnoho lidí si neumí představit své ráno bez kávy nebo čaje. Právě káva ale může způsobit některé zdravotní komplikace, které mohou přerůst ve vážný problém. Jak poznáte, že už máte kávy dost, a jak se zbavit závislosti na ní? Je to vlastně stejná závislost, jako například na čokoládě nebo alkoholu. Postupně budete muset pití kávy odbourat, aby se vaše tělo mohlo očistit a orgány zase správně pracovaly.

Jaké signály sledovat, pokud jste vypili moc kávy?

Můžete na sobě pozorovat některé z příznaků, které určí, že už máte v těle kávy nadbytek. Sice má káva spoustu zdraví prospěšných vlastností, vyplatí se ale dávat si pouze jeden nebo dva šálky denně. Obsahuje kofein, který tělo nabudí a dodá mu energii. Záleží ale na tom, jak moc je káva kvalitní. Ta je totiž dražší, ale kromě kofeinu obsahuje i další látky, které mohou být prospěšné.

Pití kávy navíc podle odborníků snižuje riziko předčasného úmrtí. Chrání také proti rakovině nebo dalším nemocem. Jaké příznaky ale můžete zaznamenat, pokud pijete kávy více, než je zdrávo? O negativních vlivech pití kávy se toho moc neví, nebo spíše se o nich nemluví. Přitom jsou také velmi důležité. Dospělí lidé by neměli konzumovat více než 400 mg kofeinu denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Problémy na sebe nenechají dlouho čekat

Mezi první příznaky, které se projeví, patří problémy se spánkem. Spánek bude trhaný, bude se vám velmi špatně usínat, hluboký spánek bude trvat kratší dobu. I když půjdete spát brzy, ráno se budete budit velmi unavení. A co vás jako první napadne? Ano, dát si kávu! Je to ale špatně. Nastartujte se raději obyčejnou vodou s citronem nebo mátou. Projevit se může také úzkost nebo depresivní stavy.

Pitím velkého množství kávy se vám také zrychlí srdeční tep, objeví se bolesti hlavy a také žaludeční nebo trávicí problémy. Káva totiž uvolňuje gastrin, který způsobí potíže se střevy nebo vylučováním. Kávu byste si neměli dávat večer, protože budete chodit častěji na záchod. Je také potřeba doplňovat tekutiny.

Zdroj: https://www.sutterhealth.org/ask-an-expert/answers/caffeine-impact-on-heart-rate, https://www.sleepfoundation.org/nutrition/caffeine-and-sleep, https://www.insider.com/drinking-coffee-daily-may-stave-off-early-death-study-suggests-2022-5, https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/moderate-coffee-drinking-may-lower-risk-of-premature-death/, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/caffeine/art-20045678, https://medlineplus.gov/caffeine.html, https://www.verywellhealth.com/too-much-caffeine-5207200