Zdraví

Silný vítr dokáže s člověkem pořádně zamávat. Zvyšuje riziko infarktu i sebevraždy

Na podzim a v zimě přichází období silnějšího větru. Škodu může udělat nejen na střechách a dalším majetku, ale také na naší náladě. Někdy se mu dokonce říká „sebevražedné počasí“, protože nás dokáže hodně ovlivnit. Ukázalo se, že silný vítr může zhoršit lidskou pohodu a způsobit potíže, které by jinak nenastaly. Co byste o tom měli vědět?

Jak působí silný vítr na naše zdraví?

Podle vědců dokáže větrné počasí negativně ovlivnit lidi, kteří mají kardiologické problémy, vysoký krevní tlak, trpí migrénami nebo mají emoční poruchy. Vědci dokonce dali dohromady seznam příznaků, které mají lidé kvůli silnému větru. Nebudete tomu věřit, ale silný vítr může dokonce zvýšit riziko infarktu nebo mrtvice.

Doporučený článek:  Proč stojí za to mít sex po 40? Pomůže vašemu vztahu i zdraví

Při silném větru dochází častěji k infarktům. Podle výzkumů ze Švýcarska se ukázalo, že rychlost větru a náhlé výkyvy atmosférického tlaku ovlivňují počet srdečních příhod mezi lidmi. Navíc může dojít ke změnám v krevním tlaku. Lidé kvůli tomu mají problémy se spavostí, apatií, únavou, závratěmi a bolestmi hlavy.

Zdroj obrázku: Freepik

Sebevražedné počasí

Změny atmosférického tlaku ovlivňují také naši psychickou pohodu. Podle odborníků horský vítr ovlivňuje počet sebevražd. Vědci analyzovali 210 případů sebevražd v letech 1999–2014 z tatranské obce. Celých 14,5 procenta z nich se stalo v období silných větrů. Při silném větru je totiž člověk nervózní, rozzlobený a má sklony k agresivnímu chování na ostatních i na sobě.

Doporučený článek:  Nechutenství může mít mnoho příčin. Jejich rozpoznání předejde vážným zdravotním komplikacím

Rodiče dávají dětem ve větru vždy čepici, protože by jim mohl vítr ofouknout uši. To je velký mýtus. Ve skutečnosti nic takového nedokáže. Záněty středního ucha vznikají v důsledku poškození ušního bubínku. Za to vítr doopravdy nemůže. Může ovšem způsobit nachlazení, protože je většinou velmi studený. Dětem byste proto čepice měli vždy dávat, ale rozhodně jim kvůli silnému větru nehrozí zánět středního ucha.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/331325829_Foehn_wind_as_a_seasonal_suicide_risk_factor_in_amountain_region, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/151071/koszewska_walawender_baran_zielinski_ustrnul_foehn_wind_as_a_seasonal_suicide_2019.pdf?sequence=1&isAllowed=y, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7215363/, https://www.nytimes.com/2018/10/24/well/live/weather-heart-attack-cold-wind-cloudy.html, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4566011/, https://www.bbc.com/news/science-environment-39385392, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/970821/, https://lithub.com/a-brief-eerie-history-of-how-the-wind-makes-us-crazy/, https://www.nytimes.com/2018/10/24/well/live/weather-heart-attack-cold-wind-cloudy.html