Zajímavosti

Jak jsem se málem nechala nachytat při koupi opalovacího krému

Přišla jsem do obchodu a chtěla opalovací krém. Prodavačka mě ihned navedla k regálu s opravdu bohatým výběrem krémů na opalování. A podobně to probíhalo i v dalších drogeriích, kde jsem měla úplně ten stejný požadavek. Nikde se mě nikdy nezeptali, co vlastně chci. A řekla jsem to vlastně správně?

Co chci koupit?

Když se řekne opalovací krém, každý si představí produkt, kterým se namaže, a může bezpečně vyrazit na slunce. S jistotou, že se jen tak nespálí. To, zda se spálí, pochopitelně ovlivní nejenom četnost a intenzita aplikace daného krému, ale také to, jaký má daný krém ochranný faktor.

Doporučený článek:  Děti pejsky milují, některá plemena pro ně však nejsou vhodná. Dokážou zaútočit a ublížit

Je ale opalovací krém opravdu tím správným názvem? Opravdu se vám při slově opalovací vybaví to, že se má jednat o ochranu proti slunci? Když se nad tím zamyslíte, samozřejmě ne. Jasně, všichni tomu tak říkáme, ale když najdete člověka, který žil celý život v džungli, a nabídnete mu opalovací krém, co si bude myslet, že dostane? Ano, krém, který ho opálí. Ne krém, který mu v tom zabrání.

Zdroj obrázku: Freepik

Ochranné, opalovací nebo samoopalovací?

Takže jak to tedy je? Opalovací krém by měl být ten, co nás primárně opálí, ne? Dle názvu ano, ale realita je jiná. Je to krém, který nás před opálením vlastně chrání. Tedy působí zcela opačně, než tvrdí jeho název. Jde tedy o krém ochranný.

Doporučený článek:  Oblíbené komedie, které zaručeně zlepší den

Ten, který nás opravdu opálí, je krém samoopalovací. Jeho použití ale zase nemá s pobytem na slunci absolutně nic společného. Ten si namažeme doma a jeho složení zajistí, že nám kůže více či méně přirozeně ztmavne.

Opravdu chci ochranu?

Přijít do drogerie s požadavkem na opalovací krém nemusí znít až tak jednoznačně, jak se zdá. Nikdo v tu chvíli neví, zda se chci před sluníčkem chránit, a tedy se neopálit, nebo se naopak opálit chci, a to co nejrychleji. Správný název pro produkt, který nás před slunečním zářením chrání, by měl být podle mého názoru „ochranný sluneční krém“, z čehož je jasně patrné, že jde o krém, který nás chrání před silou a nebezpečím slunečních paprsků.

Doporučený článek:  Pokojové rostliny mohou zabíjet. Tyhle druhy držte od kočičích mazlíčků dál

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Mirky Š., redakčně neupraveno.