Rady a tipy, Životní styl

Hoďte za hlavu stres díky oblíbeným bylinkám. Zklidnění přinesou nejen v hektických vánočních dnech

Ačkoli se regály lékáren ohýbají z přípravků ke snížení úrovně stresu a pro klidný spánek, stojí za to vědět, že nervy lze úspěšně uklidnit šálkem bylinkového čaje. Kromě populárního citrónového balzámu nebo kopřivy existuje mnoho dalších rostlin, které snižují hladinu kortizolu, čímž nás zbavují nervového napětí a zmírňují příznaky dlouhodobého stresu. Jaké bylinky stojí za to využít?

Léčivá levandule není jen krásná vůně

Levandule je spojena především s uklidňující vůní, a proto se její extrakt používá při výrobě vonných svíček. Levandule však díky esenciálnímu oleji nejen krásně voní, ale má také zdravotní účinky. Díky složkám obsaženým v levanduli nám vdechování této vůně umožňuje uvolnit mysl i tělo. Připravená infuze levandulových květů má antispasmodický účinek a snižuje hladinu kortizolu v krvi.

Doporučený článek:  Chůze je zdravým pohybem pro každého
Zdroj obrázku: Freepik

Třezalka tečkovaná pro emocionálně vyčerpané

Chronický stres a vystavení mnoha nervovým situacím vedou následně k emočnímu vyčerpání. Máme pak problém s každodenním fungováním, cítíme pokles motivace, stres se také promítá do fyzických příznaků: ospalosti, bolesti hlavy, podrážděnosti, problémů s koncentrací, hyperhidrózy. Třezalka tečkovaná je běžná rostlina se žlutými, malými květy a u nás roste jako plevel. Látka obsažená v této rostlině vede ke zvýšení dopaminu v lidském těle a také inhibuje rozpad serotoninu. Nedostatečná hladina dopaminu způsobuje příznaky, jako je úzkost nebo neustálý pocit nervového napětí. Jeho doplnění umožní snížit stres a zlepšit náladu. V případě pocitu dlouhodobého poklesu nálady stojí za to sáhnout po infuzi třezalky tečkované, která obnoví vnitřní emoční rovnováhu.

Doporučený článek:  Klíčem k dobrému spánku je jeho správná délka. Příliš krátké i příliš dlouhé spaní člověku škodí

Hloh, ovoce nejen pro srdce

Hloh je známý svými příznivými účinky na kardiovaskulární systém, ale používá se také v případě hyperaktivity nebo přetrvávající podrážděnosti. Má uklidňující účinek a usnadňuje usínání. Zvláště pozoruhodná je tinktura hlohu, protože alkohol zvyšuje účinek látek obsažených v rostlině.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/generalized-anxiety-disorder/expert-answers/herbal-treatment-for-anxiety/faq-20057945