Zajímavosti

„Buď si jistá, že výplatu mám o dost větší než ty. Moc se tady nepředřeš,“ zasmál jsem se nad dotazem kolegyně

Kolik vydělávám? Tolik, kolik si zasloužím. U nás v nejmenované firmě, v segmentu auto-moto, nejsou žádné platové tabulky ani pevné mzdy. Výše odměn se zpravidla posuzuje podle zkušeností, odvedené práce i celkové loajality. Vždy mě proto pobaví, když se mě na téma mezd někdo zeptá. Nejčastěji nová kolegyně, která našemu motoristickému segmentu od pohledu moc nerozumí. Přesto u nás pracuje.

Každý by měl brát tolik, kolik si dokáže vyhádat s ohledem na svou produktivitu. Nejsem zastánce rovných platů. Plat by měl vždy zohledňovat výsledky daného zaměstnance. A je z mého pohledu normální, že v jedné kanceláři dostávají lidé různé mzdy. A rozdíly mohou být i hodně výrazné.

To byla situace. Sedím v práci, jak to tak bývá, kolem mě nepořádek, telefon, dva monitory. Na jednom běží objednávkový systém, na druhém naskakují e-maily. V našem obchodním oddělení je pěkná směsice lidí, a jak už to bývá, hodně se toho díky open space kancelářím probere. Někdy je to sranda, jindy se mluví o vážnějším tématu – jako jsou peníze.

Doporučený článek:  Ledová, nebo horká: odborníci radí, která káva je zdravější a tělu dá víc

Jeden den kolegyně Iveta přišla s tím, že jak je to s platy. „Ty vyděláváš asi pěkně, co?“ ptá se tak nějak lehkovážně, ale přitom s tím pohledem, co nechává tušit, že jí to fakt leží v hlavě. No, já vím, že u nás ve firmě je každý plat individuální záležitost, a upřímně, mně to docela vyhovuje. Přece jen, práce není jenom o tom, co uděláte, ale i o tom, jak si umíte říct o svoje.

Jenže když se na to Iveta zeptala, co jsem měl dělat? Smál jsem se a řekl něco v tom smyslu, že si nemůžu stěžovat. Ale ona do toho hned vrazila s tím, že ona vydělává málo. A tak jsem se nechal unést a povídám jí: „No, vzhledem k tomu, že si toho moc nenaděláš, tak asi bereš tolik, kolik ti náleží, ne?“

Doporučený článek:  Drogově závislého člověka prozradí typické příznaky. Jejich rozpoznání může zachránit život

V tu chvíli mi bylo jasný, že jsem to možná trochu přehnal. Viděl jsem, jak se jí změnil výraz ve tváři, nějak ztuhla a říká: „To máš teda pěkný názory.“ A šla pryč. Co jsem měl dělat, sám sebe jsem proklínal, že jsem to nepodchytil trochu víc taktem. Ono je to v práci s kolegy vždycky na tenkém ledě, hlavně když přijde řeč na peníze. Ale kdybych měl být úplně upřímný, tak Iveta rozhodně není „zaměstnanec měsíce“. Chodí pozdě, pauzy má dlouhé, a když je na řadě práce, tak se často vytratí nebo je to jaksi „mimo její oblast znalostí a zkušeností“. Takže ano, jestli mluvíme o tom, kdo kolik bere a proč, tak mi to přijde docela fér. Zvláště když jsme po ní už museli řešit mnoho objednávkových průšvihů, kdy zákazníkovi objednala díly na úplně jiné auto.

Doporučený článek:  Proč jsou přírodní sladidla lepší než umělá?

Ale samozřejmě tohle jsem si nechal pro sebe. Vždyť v práci chceme mít klid, ne zbytečné třenice. A tak jsem se snažil tu situaci nějak urovnat a nabídl jsem jí pomoc, kdyby chtěla vědět, jak na to, aby zvýšila svou produktivitu. Nějaké rady pro zlepšení, možná návod na lepší time management nebo jak si uspořádat práci, aby i vedení vidělo její progres.

Takže jo, od té doby jsem trochu opatrnější, když přijde řeč na platy. A Iveta? No, snad to brala jako wake-up call. Anebo aspoň jako připomínku, že v práci, stejně jako všude, dostanete tolik, kolik si zasloužíte – a kolik si umíte vyjednat. Mně by přišlo hodně nespravedlivé, kdybychom všichni dostávali stejně. Třeba kdyby Iveta dostávala stejně vysoký plat jako já, když si ho svými výkony prokazatelně nezaslouží.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek