Zajímavosti

Komáři si své oběti dobře vybírají. Jejich bzučení i létání kolem obličeje mají svůj důvod

Během volných dní si chceme zaručeně užít klid a odpočívat. Často je to těžké, když nám kolem hlavy neustále bzučí otravní komáři. Jde o jeden z důvodů, proč komáry nemáme rádi. Napadlo vás někdy, proč se komáři zdržují hlavně kolem našeho obličeje a bzučí nám do uší? Touto otázkou se zabýval vědec Michael Riehle z Arizonské univerzity.

Jak si komáři vybírají své oběti?

Samci komárů nás většinou nezajímají, protože nepijí naši krev. Otravné jsou samičky komárů, které přitahuje oxid uhličitý a tělesná teplota kořisti. Oxid uhličitý vzniká při výdechu. Bodnutí komára nás svědí, protože samička komára vstříkne do naší kůže trochu svých slin, aby se nesrazila krev a ona ji mohla vypít. Svědění a malý puchýř jsou reakce naší kůže na sliny komárů.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč komáři létají blízko tváře?

Vždy, když slyšíme komára bzučet, máme ho většinou blízko obličeje. Zdá se, že tato část těla je velmi přitahuje, a není se čemu divit. Jak jsme řekli, samičky komárů přitahuje oxid uhličitý, který vydechujeme. To znamená, že jeho nejvyšší koncentrace je v blízkosti našeho nosu a úst. Z tohoto důvodu se tento obtížný hmyz zdržuje právě v této oblasti.

Podle vědce Michaela Riehleho z Arizonské univerzity hraje u komárů roli při výběru kořisti mnoho faktorů. Patří mezi ně nejen oxid uhličitý, ale také genetika člověka, strava, tělesná teplota nebo krevní skupina. Jedna studie zjistila, že samice komárů si více pochutnávají na mužích, protože nemají tolik kožních bakterií jako ženy.

Proč slyšíme nepříjemné bzučení komárů?

Není vám jasné, jak může takto malý hmyz vytvořit tolik hluku? Důvod je velmi jednoduchý. To, co slyšíme, je pohyb jejich křídel, který vydává zvuky o frekvenci 450 až 500 Hz. Díky tomu slyšíme nepříjemné hučení, když nám létají kolem hlavy. Pro nás je tento zvuk velmi nepříjemný, ale pro samce komárů je obrovským lákadlem a způsobem, jak vyhledávají samičky.

Zdroj: https://www.livescience.com/why-mosquitoes-buzz-near-ear.html