Móda, Zajímavosti

Módní přehlídky v Miláně zastínila válka

Do Milána na týden módy se vypravilo velké množství lidí, jako každý rok. Módní redaktoři, stylisté a modelky z Ukrajiny netušili, že se tím dostanou do pasti. V jejich zemi mezitím vypukla válka. Módní ředitel ukrajinského Vogue, Vena Brykalin, odletěl do Milána den před ruskou invazí na Ukrajinu. Stejně jako mnoho dalších významných osobností, kterým se tímto cesta zpět do jejich vlasti velmi zkomplikovala. V módním průmyslu tím vznikla složitá situace. Ukrajinský módní průmysl se dostal do slepé uličky a ti, kteří v módním průmyslu pracují, přišli o velké množství peněz.

Doporučený článek:  Na jaře potřebují vlasy speciální regenerační péči

Armaniho přehlídka bez hudby

Giorgio Armani se k celé věci postavil po svém. Vyjádřil solidaritu s Ukrajinou němou přehlídkou. Modelky sice předvedly jeho kolekci podzim/zima 2022-2023, nicméně se po mole procházely bez hudbu v úplném tichu. Dle Armaniho slov bylo jeho rozhodnutí nepoužít hudbu projevem úcty k lidem na Ukrajině.

Zdroj obrázku: Freepik

Solidarita s Ukrajinou v Miláně

V době, kdy probíhal v Miláně týden módy, se na místě konaly také protesty proti Putinovi.  Shromáždily se davy lidí protestujících proti válce. Daly tím najevo svou podporu. Ukrajina i díky tomu ví, že může počítat s podporou ostatních zemí. Do centra pozornosti se dostal fotograf Dariusz Jasak. Je známý tím, že fotí pouliční módu. Tentokrát se ale oblékl on sám do modré mikiny s vlajkou EU, a do žlutých kalhot. Ačkoliv hosté přehlídky Dolce & Gabbana byli překvapeni, v tomto případě nešlo o módu, ale také o projev podpory Ukrajině.

Doporučený článek:  Nechutenství může mít překvapivě mnoho příčin. Mezi nimi i obávané choroby

Týden módy se přesto odehrál celý

Přes hlasitou kritiku se týden módy v Miláně odehrál celý a předvedeno bylo mnoho zajímavých modelů od mnoha významných návrhářů, a značky jako Prada, Moschino nebo Versache mohly zazářit. Gucci a Adidas spojily své síly a dali vzniknou novému, originálnímu designu. Přesto všechno byl tichým vítězem Armani, který jako jediný vyjádřil na přehlídce solidaritu s Ukrajinou.

Zdroj: https://www.theguardian.com/fashion/2022/mar/10/stranger-sadder-surreal-covid-quiet-fashion-paris-milan-ukraine