Zdraví

Bílé skvrny na nehtech mohou mít více příčin

Bílé skvrny na nehtech většinou znamenají nedostatek minerálů a vitaminů. Sice se nemusí jednat o nic zvláštního, na druhou stranu se ale můžete obávat některých vážnějších nemocí. Bílé nehty tak mohou být prvním signálem, že s vaším tělem není něco v pořádku. Co tedy dělat, pokud uvidíte bílé skvrny na nehtech? Je potřeba tomu předcházet, a to nejen doplněním vitaminů.

Jak vypadají skvrny na nehtech?

Zabarvení nehtů se jinak nazývá leukonychie a je to onemocnění, které je velmi časté, i když se o něm zase tolik nemluví. Projevuje se tím, že se na nehtech objeví bílé skvrny, jedna po druhé. Většinou ale zakryjí celý povrch nehtu a vám tak bude jasné, že je s vaším tělem něco špatně. Skvrny se budou lišit hlavně tvarem – někdy uvidíte jen tečku, jindy zase celý proužek.

Doporučený článek:  Éterické oleje zaženou nemoc i stres. Těchto sedm nesmí v domácí lékárničce chybět

Odkud se ale bílé nehty berou? Může za to nedostatek vitaminů a minerálů. Jestliže na svých nehtech pozorujete, že jsou lámavé, slabé a objeví se na nich bílá barva, je potřeba zbystřit a uvědomit si, jak se stravujete. Jestliže ve svém jídelníčku nemáte dostatek vitaminů, jako první si všimnete právě nehtů, které budou upozorňovat na tento problém.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat proti bílému zabarvení nehtů?

Bílé skvrny mohou znamenat také plísňové onemocnění. Bílé pruhy, které povedou přes celý nehet, nebudou mizet ani v případě, že nehet poroste. Existují ale také závažnější onemocnění, která jsou nebezpečná pro lidské zdraví, a bílé skvrny nebo pruhy by vás měly přesvědčit, že je na čase navštívit lékaře. Pomoci si ale můžete také sami.

Doporučený článek:  Spaní v podprsence přináší výhody i nevýhody

Většinou se dělají testy, které odhalí, které vitaminy a minerály ve vašem těle chybí. Můžete je doplnit sami pomocí potravin, ale také si můžete dát doplňky stravy, které jsou pro mnoho lidí lepší variantou. Nehty pravidelně ošetřujte a věnujte jim dostatek péče, aby byly dlouhodobě zdravé a silné.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/white-spots-on-nails, https://en.wikipedia.org/wiki/Leukonychia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8809498/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/317493, https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-nails