Rady a tipy, Zdraví

Správná prevence sníží riziko napadení klíštětem

Každý rok se objeví několik případů kousnutí klíštětem, kdy se do krve dostanou bakterie a viry, které způsobí například encefalitidu nebo lymskou boreliózu. Na jaře a v létě jsou klíšťata nejvíc aktivní, navíc se objevují nejen v přírodě, ale mohou na vás skočit také při procházce městem. Tito pavoukovci dokážou být velmi nebezpeční.

Proč jsou klíšťata všude kolem nás?

Klíšťata jsou malá stvoření, která ale mohou napáchat velké škody. Většinou čekají na stéblech trávy, v křoví nebo v listí a jsou připravení na nás kdykoliv skočit. Období jejich největší aktivity začíná již v březnu. Polovina z těchto pavoukovců může přenášet nebezpečné nemoci, na které budou sice fungovat antibiotika, ale musíte rychle poznat příznaky.

Proti klíšťatům je potřeba se chránit, a to nejen tím, že se dobře obléknete. Do lesa byste si měli obléknout dlouhé rukávy i nohavice, vhodné bude také světlé oblečení, na kterém budou klíšťata dobře vidět, a můžete je setřást. Vhodné je také používat repelenty, které si koupíte v obchodě nebo si je sami můžete doma vyrobit. Po návratu z procházky se navzájem s rodinou prohlédněte, protože klíšťata se často zakousnou do míst, která sami neuvidíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Klíšťata sledují tělesný pot

Klíšťata jsou slepá a nic nevidí, řídí se podle tělesného tepla, které z nás vychází. Vybírají si části těla, kde se potíme nejvíce, takže je najdeme pod koleny, v podpaží nebo za uchem. A když se zakousnou, možná to ani nepoznáte, protože kousnutí není bolestivé. Často si tak nevšimnete, že na sobě klíště máte.

Nezapomínejte se dobře oblékat, protože tím získáte větší šanci, že na vás klíště neskočí. Do lesa nebo na louku si nikdy neberte krátké šaty nebo rukávy. Dávejte si pozor na to, kudy chodíte, a naučte se také klíště správně odstranit, aby v kůži nezůstal ani kousek. K tomu používejte pinzetu, kterou koupíte v lékárně.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/injuries/skin-injuries/tick-bites, https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html