Zdraví

Zubní kaz je důležité řešit v zárodku

Zubní kaz může být velkým problémem, pokud ho nezačneme včas řešit. Nejedná se přitom pouze o ústní dutinu, která velmi trpí. Pokud nebudete jíst, což vám bude ztěžovat právě bolest v zubech, bude trpět celé tělo i orgány v něm. Neléčený zubní kaz pak může skončit vytrhnutím zubu.

Už malé děti mají kazy, a to zejména ze sladkostí

Ke vzniku zubního kazu přispívá především konzumace sladkých nápojů a také sladkostí jako takových. Proto je potřeba preventivně dbát nejen o ústní hygienu, ale dětem říkat o škodlivosti sladkostí. A co je to vlastně zubní kaz? Je to onemocnění, při kterém se ničí zubní sklovina. Bakterie v ústech se rychle množí a nakonec při neléčení může dojít ke ztrátě zubu nebo můžete onemocnět.

Doporučený článek:  Dobré zprávy pro všechny milovníky kávy. Oblíbený nápoj ochrání játra před zákeřnými chorobami

Zubní kaz může mít velké následky na vaše zdraví, pokud tento problém nezačnete hned řešit. Zubní kaz se navíc může objevit nejen u dospělých jedinců, ale také malých dětí. A to dokonce v případě, že jim žádnou sladkost nedáváte. Zuby a jejich zdraví závisí v mnohém také na genetice. Časté příznaky můžeme řešit s pomocí zubaře, ale toho navštěvujeme pouze dvakrát do roka. Nemoc tak může být odhalena příliš pozdě.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou příznaky zubního kazu?

Nejčastějšími chybami v péči nejen o zuby může být nejen časté mlsání a konzumace sladkostí, ale můžete mít také suché rty a ústa celkově. Strava, která je bohatá na sacharidy, může mít velký vliv na to, jak vaše zuby budou vypadat. Příznaky se přitom nemusí vůbec objevit, kaz může objevit až přímo zubař. Můžete si ale všimnout bílé skvrny na sklovině. Může ale být i černé nebo hnědé barvy.

Doporučený článek:  Jahody milujeme všichni. Na rizika přitom myslí málokdo, ne všichni je mohou jíst

Dalšími příznaky, které poznáte, je bolest zubů, jejich citlivost, v závažnějších případech se objeví krvácení dásní nebo vám může zapáchat z úst. V takovém případě bude návštěva zubaře neodkladná. S tím, že na zubní kaz budete kašlat, se pak mohou objevit komplikace v podobě zánětu dásní, v nejhorším případě pak o zub přijdete úplně.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/symptoms-causes/syc-20352892, https://medlineplus.gov/toothdecay.html, https://www.australiadental.com.au/health-problems-can-tooth-decay-cause/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10946-cavities, https://www.korsmofamilydental.com/blog/what-are-the-long-term-effects-of-tooth-decay/