Zdraví

Kručení v žaludku může mít více důvodů než jen hlad

Škrundání, kručení či roztodivné zvuky, které se linou z břicha, nejsou na poradách před polednem nikterak ojedinělé, protože účastníci trpí jednoduše hladem. Ohlasy z břišních dutin však nemusí značit vždy pouze nedostatek potravy, příčina může být závažnějšího charakteru. Časté opakování kručení v břiše může znamenat poruchy střev nebo onemocnění žaludku. Ticho ale značí také potíže. Kdy jsou zvuky v břiše běžné a kdy je nutné zpozornět?

Škrundání a zvuky z břicha

Nikomu jistě není příjemné, když se právě z jeho břicha při poradě nebo během představení v divadle linou prazvláštní zvuky. Jedná se o velmi trapné situace, ale tělo tím dává jasně najevo, že s trávicí soustavou není vše v pořádku, nebo minimálně je nutné věnovat těmto stavům pozornost. Na druhou stranu není správné ani úplné ticho. Při běžných peristaltických pohybech střev jsou zvuky normální, naopak naprosté ticho značí neprůchodnost střev, což je život ohrožující stav.

Doporučený článek:  Pomerančový olej zklidní mysl a uleví tělu po náročném dni. Snadno ho vyrobíte v pohodlí domova
Zdroj obrázku: Freepik

Když břicho kručí hlady

Jídlo je strávené, kdy bude další? Nervy vysílají signály o pocitech hlavu, přičemž současně informují trávicí systém. Při této mobilizaci střev se spustí pohyby, které zapříčiňují zvuky, které jsou slyšitelné i mimo břicho. Někdy dokonce jsou velmi hlasité, protože ve střevech se nachází pouze plyny. Kdy však akustické příznaky značí něco jiného? Jde o chvíle, kdy stravování probíhá pravidelně, přesto je slyšet z břicha nadměrný hluk. V takovém případě se může jednat o zánět žaludku, nadprodukci trávicích kyselin, prasknutí peptického vředu, ulcerózní kolitidu, nebo dokonce otravu.

Doporučený článek:  Vysoké teploty jsou pro tělo zátěž

Alergie, stres i nezdravá strava

V jakých dalších situacích se objevuje škrundání v břiše? Při potížích v noci může jít o nákazu parazity, v takovém případě je nutné vyšetření u lékaře. Kromě toho může jít o potravinové alergie, zejména na laktózu, kdy dochází dokonce k hlasitému šplouchání a bublání doprovázené plynatostí. Vhodné je též omezit konzumaci cukru a vyčkat, zda potíže zmizí. Nadměrná chuť k jídlu doprovázená kontrakcemi svalů provází také stresové situace, protože dochází k nadměrnému vylučování trávicích enzymů. Bublání a nepříjemné zvuky provází též jedince, kteří milují průmyslově zpracované potraviny nebo sycené nápoje, které produkují nadměrně střevní plyny.

Zdroj: https://www.buoyhealth.com/learn/abdominal-cramps-stomach-cramps