Stravování

Zdravě jíst je snadné. Stačí dodržet několik málo pravidel, kila půjdou dolů sama

Znáte někoho, kdo by si nestěžovat na kila navíc? Většina lidí má na sobě část těla, kterou nemá ráda. Bohužel si za většinu nedokonalostí a kila navíc můžeme sami. Často se mučíme v posilovně a dodržujeme nárazové diety, které nám nikdy nevydrží. Jak si vybudovat návyky, které vám vydrží po mnoho let?

Zdravé stravovací návyky v praxi

Každý z nás má obecnou představu o tom, co jsou zdravé stravovací návyky. Jsou velmi důležité pro pevné zdraví a hubnutí bez jojo efektu. Není složité je dodržovat, ale budete potřebovat trochu cviku. Nejlepší je přidávat jednotlivé zvyky postupně, abyste je skutečně začlenili do každodenního života. Nakonec nad tím nebudete muset ani přemýšlet a budete vše dělat automaticky.

V první řadě dbejte na počet jídel. Naplánujte si čtyři až šest jídel denně, abyste rozdělili přísun kalorií během celého dne. Důležitý je časový interval, ve kterém budete jíst. Pamatujte, že je lepší jíst menší porce, ale častěji. Díky tomu nebude organismus tolik zatížený najednou. Důležitý je také výběr potravin, které budete konzumovat. To je každému jasné. Konzumovat byste měli hodně ovoce, zeleniny, obilnin a luštěnin. Jen 25 procent jídelníčku by mělo být složeno z živočišných produktů.

Zdroj obrázku: Freepik

Zpomalte a nezapomínejte na hydrataci

Jistě už jste slyšeli, že máme jíst pomalu. Není to jen obecná rada. Žaludek bude při rychlém jídle zatížený a bude muset vyvinout více úsilí a energie na trávení a zpracování jídla. Navíc budou velká sousta podporovat pálení žáhy, kyselý reflux a nadměrné přibírání na váze.

Posledním návykem, na který nesmíte zapomínat, je hydratace organismu. Každý den byste měli vypít minimálně dva litry tekutin. Při fyzické aktivitě nebo sportu ještě více. Díky tomu bude celé tělo pracovat mnohem lépe. To platí také pro metabolismus, který se při dehydrataci zpomaluje. Pomalý metabolismus bude mít za následek přibírání na váze. Z tohoto důvodu byste měli vypít sklenici čisté vody nebo vody s citronem hned po probuzení.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-eat-a-balanced-diet/eight-tips-for-healthy-eating/