Domov, Rady a tipy

Zářivě bílé povlečení jako z hotelu: profesionální péči mu dodají i prostředky za pár korun

Nové ložní prádlo vždy potěší svou sněhově bílou barvou, pružným a hladkým materiálem. Postupem času však povlečení ztrácí nejen pěkný vzhled, ale také příjemný dotek a nakonec i původní barvu.

Sněhově bílé povlečení

Ne vždy si můžeme dovolit prát ložní prádlo jemnými prostředky, někdy se objeví nečistoty nebo chceme jednou za čas materiály osvěžit a získat opět krásné bílé povlečení. Tehdy se vyplatí použít několik triků, které obnoví jeho svěžest. Jedním z nich je hotelový způsob, jak udržet povlečení bílé. Hotely přidávají do prádla bělicí prostředky chlóru. Toto ošetření by se však nemělo opakovat pokaždé.

Je dobré tuto proceduru provést jen jednou za čas, protože příliš časté praní bělidlem oslabuje vlákna. Mírnějším způsobem, jak vybělit prádlo, je pomocí octa. Půl sklenice destilovaného bílého octa stačí k tomu, aby prádlo získalo nový vzhled. Jedlá soda bude dobře fungovat i v tomto případě. Sodu jednoduše nasypeme spolu s pracím práškem do příslušné přihrádky v pračce.

Zdroj obrázku: Freepik

Aspirin nejen jako lék

Podobný bělicí účinek má dokonce obyčejný lék, kterým je aspirin. K praní povlečení stačí rozdrtit tabletu, rozpustit v míse s teplou, ale ne horkou vodou a namočit do ní ložní prádlo asi na 30 minut a poté vyprat na příslušný program s práškem v pračce. Tento způsob bělení určitě patří mezi ty šetrnější.

Je také důležité, jak ložní prádlo po vyprání sušíme. Nejlepší je používat přírodní způsoby, tedy pověsit prádlo pod širým nebem za slunečného počasí. Pokud máme rádi měkké tkaniny, přidáme tekutinu ke změkčení prádla, ale existují i ​​lidé, kteří upřednostňují mírně tužší ložní prádlo. Potom stojí za zvážení škrobení. Takové škrobené ložní prádlo také vypadá lépe na posteli a vydrží déle svěží.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-to-whiten-sheets