Móda, Rady a tipy

Klíčem k voňavému a čistému prádlu je samotná pračka. Pár minut času navíc dokáže zázraky

Tričko ze skříně nevypadá vypraně, a dokonce ani nevoní? Jistě jste chybu neudělali a neuložili špinavé prádlo zpět do skříně, jen metody praní nejsou správné a prádlo zapáchá. Stačí ale opravdu málo a prádlo bude zase čisté a překrásně vonět. Co pro to musíte udělat?

Nehledě na aviváž prádlo nevoní

Jak je možné, že prádlo už při vytahování z bubnu pračky nevoní, někdy dokonce zapáchá, přitom byla použita při praní aviváž? Nabízí se několik chyb, ke kterým mohlo dojít. Může jít o nesprávné použití pračky nebo o chybně zvolený prací program. Další častou chybou je přeplňování bubnu pračky, prádlo pak není dostatečně vyprané, může být dokonce špinavé, případně nedojde k řádnému vymáchání a odstředění přebytečné vody. Buben pračky může být zanesený nečistotami z předchozího používání, proto je namístě pračku čistit a po praní nechat vyvětrat.

Zdroj obrázku: Freepik

Čistá pračka jako klíč k dokonalému praní

Proč čistit pračku, když se vlastně sama myje při každém praní? Je sice pravda, že při každém pracím cyklu dochází k použití vody a pracího prostředku, v bubnu však zůstávají po vyprání nečistoty, prach, zbytky textilií, chlupů nebo žmolků v kombinaci se zbývajícím pracím práškem. To způsobuje usazeniny, ve kterých se koncentrují bakterie a další patogeny. Prádlo je pak často znečištěné a nepříjemně zapáchá. Pračka by se proto měla alespoň jednou měsíčně vyčistit pomocí pracího programu s nejvyšší možnou teplotou, do bubnu i do přihrádky na prací prášek se nalije dávka běžného lihového octa a nechá se vyprat na prázdno.

Voňavé prádlo bez drahých aviváží

Pravidelně by se měl čistit také filtr, který se skrývá za dvířky v dolní části pračky, samozřejmě se musí očistit sklo dvířek a okolní gumové těsnění. Až v tomto okamžiku je čas zaměřit se na aviváž. Namísto drahých kupovaných prostředků si snadno vyrobíte svou aviváž z 500 gramů soli a 30 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Směs dokonale promíchejte a přidávejte dle potřeby k pracímu prášku při praní. Prádlo bude dokonale čisté, nadto vydezinfikované a příjemně voňavé.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/tips-checklists/how-to-clean-washing-machine/