Zdraví

Záchvaty paniky přichází nečekaně a člověka zcela ochromí. Bránit se jim není snadné

Možná se vám občas stalo, že jste šli ulicí, koukáte kolem sebe, všechno se zdá v pořádku. Za chvíli si začnete být nejistá, chvějí se vám ruce a máte zvláštní pocit, že zemřete. Jedná se o záchvaty paniky, což je stav, který může lidi ohrozit na životě. Častěji záchvaty trpí právě ženy, ale výjimkou nejsou ani muži.

Záchvaty mohou být životu nebezpečné

Není radno tyto záchvaty podceňovat. Stačí tuto poruchu vhodně léčit a snížit riziko dalších. Záchvaty paniky jsou obvyklejší spíše u žen. Někdy se to může stát pouze jednou, u hodně lidí se ale jedná o opakované záchvaty, které se mohou zhoršovat. Nejvyšší počet byl zaznamenán v době pandemie.

Vědci zaznamenali vyšší výskyt těchto záchvatů. Neměly by se tedy brát na lehkou váhu – někdy kvůli nim můžete skočit v nemocnici, protože vás může bolet na hrudi nebo budete mít potíže s dýcháním. Mezi první příznaky patří úzkost, ženy mají strach z toho, že ztratí kontrolu, bojí se onemocnění, nebo dokonce smrti. Srdce začne velmi rychle bít, začnete se potit, někdy dojde i ke třesu.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete zažít pouze jeden nebo dva záchvaty, většinou je to ale častěji

Panická porucha je název pro případy, kdy se záchvaty opakují. Takoví lidé trpí nejen samotnými záchvaty, ale také strachem o svůj život. Není zatím jasné, co takové stavy může způsobit. Možná za to mohou traumata v dětství, užívání alkoholu, marihuany nebo jiných omamných látek. Důvodem může být také stres nebo náročné zaměstnání.

Nejdiskutovanější téma je kouření marihuany. To podle vědců zvyšuje riziko panické poruchy. Experimenty provedli na myších a došli k několika závěrům. Existují také další možné příčiny záchvatů paniky. Může to značit špatnou funkci štítné žlázy. Byl ale objeven možný způsob, jak podobné záchvaty eliminovat. Lidé s touto poruchou mají často averzi k jasnému světlu. Lidé, kteří mají panické ataky, se tak mnohdy před sluncem nebo umělým světlem brání. Je dobré se obrátit na odborníky, kteří pomohou s těmito problémy a mohou nastolit vhodnou léčbu.

Zdroj: https://www.simplypsychology.org/the-difference-between-panic-attacks-and-anxiety-attacks.html