Vztahy

Vztah bez sexu není odsouzen k rozpadu. Méně milostných hrátek je přirozenou fází

Stále jako před lety? V dlouhodobých vztazích se mění emoce i touhy, to však neznamená, že manželství bez vášně nebo každodenního sexu je zralé na rozvod. „Důležitá je víra v partnerství,“ věří psycholožka Izabela Jądereková. Po dvacetiletém manželství není překvapující, že se partneři sexuálním radovánkám neoddávají každý den. Co ale se vztahem udělá, když erotický život přestane existovat úplně?

Po 20 letech jen o dovolené

„Paní Anna je vdaná za manžela více než 20 let, miluje ho a ráda s ním tráví čas. Sexu se oddávají pouze o dovolené. Je jejich manželství v krizi a hrozí jeho rozpad?“ Podle psycholožky Izabely Jąderekové nehrozí rozchod v případě, že oběma stranám tento stav vyhovuje nebo jsou obě strany schopné o problému hovořit. Naopak v případě, že dojde k náhlému zvratu a změně, kdy jeden z partnerů z nějaké důvodu sex odmítá, je namístě se dotyčného zeptat na důvod. Postupný pokles erotických aktivit je jinak s přibývajícím věkem pozorován podle psycholožky u většiny párů.

Doporučený článek:  Po svatbě mizí vášeň a romantika. Vztah zachrání komunikace a snaha obou partnerů
Zdroj obrázku: Freepik

Nová fáze, jiný druh vzrušení

Co se děje po seznámení páru? Nastává období, které je vyplněno sexuálními aktivitami po většinu doby. Partneři spolu tráví většinu času a nejraději by ani nevstali z postele. Postupem doby se tyto aktivity stávají méně časté, podle psycholožky Jąderekové však nelze mluvit o menším vzrušení nebo omezení touhy, pouze začíná období, kterému dominuje jiný druh rozechvění. Toto období je naopak naplněno budováním vzájemného pochopení, intimity a společné blízkosti včetně vnímání partnera v realistickém světle. Tento čas je také základem pro plánování budoucnosti a založení rodiny.

Doporučený článek:  Nejen pilulky a kondom. Možnosti antikoncepce jsou široké, stačí je jen objevit

Touha nezaniká s dětmi ani věkem

Stabilita a odpovědnost jsou další fází, ve které dominuje péče o děti. Mění se i sexuální touha a klesá četnost erotické aktivity. S přibývajícím věkem dochází i k dalšímu utlumování množství sexuálních radovánek, ani naprostý nedostatek vášně by však neměl být důvodem k rozchodu. „Fyzický kontakt je důležitý, objetí, dotyky, líbání a trávení času spolu jsou stejně důležité,“ potvrzuje doktorka Jądereková.

Zdroj: https://www.brides.com/should-you-stay-in-a-sexless-relationship-4163132, https://www.izabelajaderek.pl/, https://wyborcza.pl/0,128956.html?tag=izabela+j%B1derek