Zdraví

Vysokou hladinu cholesterolu prozradí typické příznaky

Hladinu cholesterolu v těle lze zkontrolovat nejsnáze díky krevnímu testu. Může se však stát, že tělo začne vysílat signály, které na vysokou hladinu cholesterolu upozorní. Čemu tedy musíme věnovat pozornost, vám řekneme v dnešním článku.

Nadbytek cholesterolu

Přebytečný cholesterol se postupně ukládá do stěn tepen a vytváří takzvaný aterosklerotický plak. Ten způsobuje, že tepny ztuhnou a zužují se. Důsledky toho mohou být velmi vážné. Nejnebezpečnějším zdravotním důsledkem může být až infarkt. Cholesterol je velmi záludný a mazaný protivník. Protože příznaky vysokého cholesterolu se často objevují jen tehdy, když jich je až příliš mnoho.

Doporučený článek:  Pot všechno prozradí. Specifický zápach ukazuje na skladbu jídelníčku nebo vážné onemocnění

Tělo nám může signalizovat, že tepny nefungují správně, a příznaky tohoto problému můžeme rozpoznat podle stavu našich nohou. Nejčastějším příznakem vysokého cholesterolu je bolest nebo nepohodlí pociťované v dolní části nohou, také často nazývané jako pocit těžkých nohou. Je to způsobeno abnormálním průtokem krve způsobeným ucpanými tepnami.

Zdroj obrázku: Freepik

Problémy se šlachami

Příliš vysoká hladina cholesterolu může mít za následek i problémy se šlachami, včetně těch nejsilnějších, jako je Achillova šlacha. Kromě toho mohou usazeniny cholesterolu vést ke změnám, které oslabují šlachy a projevují se například v abnormální tloušťce. Noční křeče nohou mohou být příznakem arteriálního onemocnění, které je nejčastěji důsledkem aterosklerózy.

Doporučený článek:  Pocit těžkých a unavených nohou může mít několik příčin

Dalším z příznaků příliš vysokého cholesterolu může být lesklá, natažená kůže na nohou nebo bledá barva dolních končetin, což může souviset se špatným přívodem krve. Kromě toho příliš vysokou hladinu cholesterolu mohou rovněž signalizovat studené nohy a změna vzhledu nehtů na nohou. Lidé s vysokým cholesterolem mají často nehty mnohem tlustší a obvykle rostou pomaleji.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6350019/, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/cold-feet-reasons, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/symptoms-causes/syc-20350800, https://www.nhs.uk/conditions/high-cholesterol/, https://www.healthline.com/health/high-cholesterol-symptoms