Rady a tipy

Záclony udrží bílé pravidelná péče

Bělení nebo praní záclon nemusí být složitý proces. Díky jednoduchým trikům to zvládnete hravě, navíc budete mít radost z toho, že nepoužíváte žádnou chemii, ale poradíte si pomocí domácích prostředků. Závěsy a záclony jsou většinou ozdobou interiéru a patří mezi dekorativní prvky. Jejich svěžest a bílá barva mohou ale snadno zmizet, proto je dobré vědět, jak je obnovit.

Někdy nebude stačit jen záclony vyprat

Pěkný a hlavně čistý závěs může být alfou a omegou celé místnosti. Jestli chcete záclony vyprat co nejúčinněji, možná bude lepší použít domácí prostředky, které jsou levnější a šetrnější k přírodě. Důležité je také vědět, nakolik máte závěsy nebo záclony kvalitní. Materiály se mohou hodně lišit, a pokud dáte záclony do pračky, mohou se zničit. Jak tedy závěsy vyprat, aby znovu zářily čistotou?

Doporučený článek:  Místo chemických barev lze vlasům dodat zajímavý odstín přírodními produkty

Závěsy můžete ponořit do vlažné vody, do které přidejte několik kapek přípravku na praní záclon nebo závěsů. Namočené je pak můžete mít hodinu, ale klidně i celou noc, záviset bude na tom, jak moc jsou špinavé. Pro bělení pak můžete přidat i obyčejnou sůl. Ta rozpustí i odolné skvrny a záclony pak můžete ještě klasicky vyprat.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste mycí prostředek nebo jedlou sodu

Na záclonách, které máme v kuchyni, bývá kromě prachu také hromada tuku nebo cigaretového kouře. K vyčištění takových skvrn nebo jiných nečistot můžete použít například prostředek na mytí nádobí. Do vody pak přidejte i jedlou sodu, která má bělicí vlastnosti. Mezi tradiční prostředky na bělení pak patří citronová šťáva, do které je můžete namočit.

Doporučený článek:  Šperky promění každou ženu v královnu. Aby stále zářily leskem, potřebují pravidelnou péči

Záclony ještě před namočením musíte zbavit pavučin nebo prachu. Zatřeste s nimi, abyste se zbavili opravdu všech částeček. Záclony po vyprání můžete nechat uschnout na slunci, které je také přirozeně vybělí. Pokud budete postupovat podle našeho návodu, můžete si být jistí, že záclony budou jen zářit. Na jejich ochranu můžete použít lak na vlasy, který je ochrání před novým prachem.

Zdroj: https://www.sunbell.it/en/blog-en/how-to-bleach-curtains/